Dragoș Ciuparu, secretar de stat pentru Cercetare: Am ca prioritate deblocarea finanțării programelor de cercetare

Dragoș Ciuparu, secretar de stat pentru Cercetare: Am ca prioritate deblocarea finanțării programelor de cercetare

Șeful Cercetării a anunțat în această dimineață că și-a fixat ca prioritate “deblocarea finanțării programelor de cercetare” și lansarea de competiții. “Mi-am propus să fac cel puțin competiții pe 4 instrumente anul acesta”, a declarat Dragoș Ciuparu.

Afirmațiile au fost făcute miercuri, 22 ianuarie 2020, în cadrul ceremoniei de instalare în funcția de secretar de stat la Cercetare, la care a participat și premierul Ludovic Orban. Imediat după declarațiile făcute în fața presei, Dragoș Ciuparu, Monica Anisie și Ludovic Orban au intrat într-o întâlnire la care i-au convocat pe directorii institutelor naționale de cercetare-dezvoltare.

“Sunt un om căruia îi pasă de cercetare și care dorește ca cercetarea din România să crească, să dea rezultate, să finanțeze performanța și să se dezvolte astfel încât să fie un punct de atracție pentru tinerii din această țară și nu numai, inclusiv pentru cei care au ales să-și construiască cariere în străinătate“, a declarat Dragoș Ciuparu.

Noul secretar de stat pentru Cercetare a anunțat că “ce pot să vă promit este că am ca prioritate deblocarea finanțării programelor de cercetare, lansarea de competiții; mi-am propus să fac cel puțin competiții pe 4 instrumente anul acesta, din care sper să și contractăm ceva undeva în toamnă“.

VIDEO Conferința de instalare a lui Dragoș Ciuparu în funcția de secretar de stat pentru Cercetare:

Citește și:

 

Articolul Dragoș Ciuparu, secretar de stat pentru Cercetare: Am ca prioritate deblocarea finanțării programelor de cercetare apare prima dată în Edupedu.

Close