Două măști oferă purtătorului considerabil mai multă protecție decât una singură – studiu al Centrului american pentru prevenția bolilor

Două măști oferă purtătorului considerabil mai multă protecție decât una singură – studiu al Centrului american pentru prevenția bolilor

Persoanele care poartă două măști sau care poartă o mască cât mai strâns pe față reduc substanțial riscul de infectare cu noul coronavirus, potrivit unui nou studiu al Centrelor pentru Controlul și Prevenția Bolilor din SUA (CDC), citat de Wall Street Journal. Studiul confirmă, pe baza experimentelor, ceea ce recent principalul consilier al Casei Albe pe tema pandemiei, Anthony Fauci, spunea că e “de bun simț”, anume că “e probabil mai eficient” să ai două straturi de protecție, decât unul singur.

Potrivit studiului citat, CDC a constatat că purtarea unei măști textile cu trei pliuri peste o mască medicală sau chirurgicală cu trei pliuri blochează 92,5% dintre particulele eliminate prin tuse, considerabil mai mult decât o face, în termeni reali, o singură mască. În același timp, “masca dublă” a oprit, în experimente de laborator, 83% dintre aerosolii emiși prin respirație, fără mască, timp de 15 minute, într-o încăpere mică. Protecția în acest caz a crescut la 96,4% când și persoana cealaltă purta mască dublă sau o mască atașată strâns pe față.

Sursa citată arată că informația e importantă în contextul în care e nevoie de o întărire a gradului de protecție oferit de măști, având în vedere apariția unor noi variante de coronavirus, unele dintre ele mult mai ușor transmisibile. 

  • E citat John Brooks, director medical al echipei de reacție rapidă a CDC pentru Covid-19, potrivit căruia “purtarea măștii este una dintre cele mai puternice mijloace nu doar pentru combaterea epidemiei și a efectelor ei asupra sănătății oamenilor și asupra economiei, dar și pentru încetinirea evoluției virale. Căutăm toate mijloacele de îmbunătățire a măsurilor preventive”.

Photo 182819484 © Nawanthorn WachirathadaDreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Două măști oferă purtătorului considerabil mai multă protecție decât una singură – studiu al Centrului american pentru prevenția bolilor apare prima dată în Edupedu.ro.

Close