Documentare cu imagini de arhivă – pe site-ul Muzeului Municipiului București

Documentare cu imagini de arhivă – pe site-ul Muzeului Municipiului București

Muzeul Municipiului Bucureşti a lansat, miercuri, “Cinema Museion”, o secţiune pe site-ul instituţiei cu acces gratuit la filme documentare cu imagini vechi, care aduc un plus de informaţii faţă de cele oferite prin expoziţiile permanente şi tematice, temporar închise până la ridicarea stării de urgenţă, potrivit Agerpres.

“Toate cele 15 pagini de Facebook ale MMB s-au transformat în reale reviste culturale destinate publicului larg, dar pe profilul unităţii muzeale la care se referă: arheologie, antropologie, istorie urbană, istoria artei. Echipa muzeului s-a mobilizat şi a mai fost găsită o idee pentru împărtăşirea unor informaţii utile tuturor”, se arată într-un comunicat de presă.

În prezent, sunt opt astfel de filme de arhivă în noua secţiune şi vor mai fi introduse şi altele.

Filmele documentare din arhiva MMB pot fi vizualizate aici.

Exemplu de documentar din colecția Cinema Museion – Conferința micii înțelegeri:

 

Articolul Documentare cu imagini de arhivă – pe site-ul Muzeului Municipiului București apare prima dată în Edupedu.

Close