DOCUMENT Programa nouă pentru Evaluarea Națională 2021, Limba și Literatura Română

DOCUMENT Programa nouă pentru Evaluarea Națională 2021, Limba și Literatura Română

Programa de examen pentru Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul școlar 2020-2021 la disciplinele limba și literatura română, limba și literatura maternă (pentru elevii aparținând minorităților naționale, care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă) și matematică a fost publicată în Monitorul Oficial nr 125 bis.

Pentru că au fost publicate programele integrale și nu doar conținuturile exceptate, sunt foarte multe pagini pentru fiecare materie, așa că am ales să le publicăm în articole separate pentru a nu se produce confuzii și pentru a putea fi găsite mai ușor de către elevi și profesori.

Iată Programa nouă pentru Evaluarea Națională 2021 la Limba și Literatura Română, așa cum a fost publicată de Ministerul Educației în Ordinul nr. 3237/2021.

Descarcă toate noile programe pentru Bacalaureat 2021 și Evaluarea Națională 2021, publicate pe 5 februarie în Monitorul Oficial. Pe baza lor se vor face subiectele de examen

Programa la limba și literatura română Evaluarea Națiuonală 2021 pentru școlile cu predare în limba maghiară:

Foto: © Igor Mojzes | Dreamstime.com

Articolul DOCUMENT Programa nouă pentru Evaluarea Națională 2021, Limba și Literatura Română apare prima dată în Edupedu.ro.

Close