DOCUMENT Ministerul Educației convoacă profesorii la cursuri online de formare, pentru predare online: “instruirile” digitale încep joi, la ora 10:00. Ce aplicații vor fi explicate

DOCUMENT Ministerul Educației convoacă profesorii la cursuri online de formare, pentru predare online: “instruirile” digitale încep joi, la ora 10:00. Ce aplicații vor fi explicate

Ministerul Educației anunță profesorii din preuniversitar că de mâine, 19 martie, începe o sesiune de instruiri online pentru dezvoltarea competențelor digitale. Primul webinar debutează la ora 10:00 și va fi difuzat pe pagina de Facebook a proiectului CRED, anunță Ministerul, într-o notă trimisă astăzi către toate inspectoratele școlare județene.

UPDATE: VIDEO AICI Webinarul pentru profesori în care cadrele didactice sunt formate să folosească aplicațiile Teams și Office365, pentru predarea online

Formarea profesorilor va fi realizată de echipa proiectului CRED, iar aplicațiile și platformele în care Ministerul Educației își specializează cadrele didactice sunt Teams/Office 365, Google Meet, Zoom, Livresq și Google Classroom.

Programul instruirii online a profesorilor:
  • Joi, 19 martie, ora 10.00: Utilizarea Teams/Office 365
  • Vineri, 20 martie, ora 11.00: Utilizare Google Meet
  • Luni, 23 martie, ora 11.00: Utilizare Zoom
  • Marți, 24 martie, ora 11.00: Utilizare Livresq
  • Miercuri, 25 martie, ora 11.00: Utilizare Google Classroom

Instruirile vor avea loc în transmisie LIVE sau vor fi înregistrate și difuzate pe Youtube Educred și pe pagina de Facebook a proiectului CRED, precizează Ministerul Educației.

 

 

 

Articolul DOCUMENT Ministerul Educației convoacă profesorii la cursuri online de formare, pentru predare online: “instruirile” digitale încep joi, la ora 10:00. Ce aplicații vor fi explicate apare prima dată în Edupedu.

Close