DOCUMENT Laptop sau tabletă “la cerere” pentru fiecare elev și fiecare profesor – legea este activată prin Ordinul de Ministru 6.200 / Jean Badea, MEC: Normele de aplicare sunt gata, vor fi adoptate prin HG

DOCUMENT Laptop sau tabletă “la cerere” pentru fiecare elev și fiecare profesor – legea este activată prin Ordinul de Ministru 6.200 / Jean Badea, MEC: Normele de aplicare sunt gata, vor fi adoptate prin HG

Ministerul Educației activează Legea 109/2020 care prevede acordarea de către minister, la cerere, a unui dispozitiv electronic, laptop sau tabletă, profesorilor și elevilor care solicită așa ceva. Ordinul 6200/2020 prevede câteva modificări la metodologia de predare online, dar introduce și această posibilitate ca cei din sistemul de Educație să primească un dispozitiv “la cerere”. Într-o declarație pentru Edupedu.ro subsecretarul de stat de la Educație, Jean Badea, a spus că aplicarea programului va fi făcută prin infrastructura programului Euro 200, iar normele vor fi adoptate de Guvern după consultarea partenerilor sociali.

Concret, articolul respectiv din OMEC 6200 precizează următoarele:

“Ministerul Educației și Cercetării (MEC) are următoarele atribuții:

b) întreprinde măsuri, în colaborare cu Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, administrația publică locală, alte autorități ale administrației publice centrale sau locale, pentru punerea în aplicare a prevederilor art 94. alin 2. litera z) din Legea Educației Naționale nr 1/2011, asigurând accesul preșcolarilor/elevilor la tehnologie și internet;

În varianta inițială a acestui articol, ministerul nu se obliga să asigure accesul, ci doar să “faciliteze” accesul.

Articolul din Legea Educației la care ordinul actual face trimitere este cel aprobat prin Legea 109/2020 și prevede:

Art 94, alin (2) “Ministerul Educației și Cercetării exercită, în domeniul învățământului preuniversitar, următoarele atribuții:

litera z) asigură, la cerere, fiecărui cadru didactic și fiecărui elev un dispozitiv – laptop sau tabletă, conectat la internet, pentru a putea participa la activitățile de e-learning.”

Ordinul de ministru 6200/2020 este același care reglementează situația elevilor care stau cu camera oprită la orele de curs și raportările directorilor către inspectoratele școlare județene în cazurile în care profesorii nu susțin orele online.

Contactat de Edupedu.ro, subsecretarul de stat din Ministerul Educației Jean Badea a declarat că elevii și profesorii vor putea depune cereri pentru dispozitive după ce Guvernul aprobă o hotărâre prin care vor fi adoptate normele de aplicare.

“Normele de aplicare ale Legii 109 care modifică Legea educației nationale nr. 1 / 2011 au fost realizate la Ministerul Educației și Cercetării. După consultarea cu partenerii de dialog social, acestea vor fi înaintate spre aprobare Guvernului României pentru a fi adoptate prin hotărâre de guvern.

Propunerea prevede modificarea programului Euro 200 care, prin modificarea art. 94 din Legea Educației nu mai are obiect”, a spus Jean Badea.

Concret, pe mecanismul programului Euro 200, prin care până acum elevii din familii cu venituri mici primeau vouchere de 200 de euro ca să-și poată cumpăra un calculator, elevii și profesorii vor putea depune cereri la secretariatele școlilor pentru a primi un laptop sau o tabletă. Condițiile specifice vor fi în aceste norme de aplicare.

Legea 109/2020 a fost adoptată de Parlament și promulgată de Președintele Iohannis încă din luna iulie, iar până acum nu a fost pusă în aplicare, deși este în vigoare.

Foto: © Lightfieldstudiosprod | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul DOCUMENT Laptop sau tabletă “la cerere” pentru fiecare elev și fiecare profesor – legea este activată prin Ordinul de Ministru 6.200 / Jean Badea, MEC: Normele de aplicare sunt gata, vor fi adoptate prin HG apare prima dată în Edupedu.ro.

Close