DOCUMENT În 2.167 de localități din România rata de infectare este sub 1. La două zile de la începerea școlii crește cu 110 numărul orașelor și comunelor „verzi”, în care toți elevii pot merge cu prezență fizică

DOCUMENT În 2.167 de localități din România rata de infectare este sub 1. La două zile de la începerea școlii crește cu 110 numărul orașelor și comunelor „verzi”, în care toți elevii pot merge cu prezență fizică

În 2.167 de localități este scenariul verde pe 6 mai 2021, potrivit datelor de la Centrul Național de Conducere și Coordonare a Intervenției (CNCCI), publicate de Ministerul Educației.

Cea mai mare incidență este de 4,5 în localitatea Stremț din județul Alba.

În scenariul galben, unde rata de incidență depășește 1 caz la mia de locuitori, sunt 1.059 de localități, în scădere față de ziua de 4 mai când au fost stabilite scenariile de redeschidere a școlilor după vacanța de primăvară.

Rata de incidență 0 este înregistrată azi în 777 de localități, cu 53 mai multe ca în urmă cu două zile.

Pe baza acestor date, vineri școlile hotărăsc scenariul de prezență la școală a elevilor pentru săptămâna următoare.

Reamintim că în scenariul verde vin toți elevii la școală, în cel galben vin doar cei din primar, și clasele terminale – a VIII-a, a XII-a/a XIII-a, plus copiii de grădiniță.

Datele de joi, 6 mai:

Galben – incidență de peste 1 la mia de locuitori – 1.059 de localități

Verde – incidență sub 1 la mia de locuitori – 2.167 de localități

Zero incidență – 777 de localități

Datele de marți, 4 mai:

Galben – incidență de peste 1 la mia de locuitori – 1.129

Verde – incidență sub 1 la mia de locuitori – 2.057

Zero incidență – 724

Foto: Syda Productions | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul DOCUMENT În 2.167 de localități din România rata de infectare este sub 1. La două zile de la începerea școlii crește cu 110 numărul orașelor și comunelor „verzi”, în care toți elevii pot merge cu prezență fizică apare prima dată în Edupedu.ro.

Close