DOCUMENT Fondul de salarii pentru angajații din învățământ scade cu 314 de milioane de lei față de cel de anul trecut, în bugetul propus al Educației

DOCUMENT Fondul de salarii pentru angajații din învățământ scade cu 314 de milioane de lei față de cel de anul trecut, în bugetul propus al Educației

Cheltuielile de personal în anul 2021 scad în propunerea de buget pentru Ministerul Educației cu 1,41% față de execuția din 2020. Asta arată documentul pus în dezbatere de ministerul Finanțelor.

Concret, anul trecut alocarea pentru salarii (cheltuieli de personal), credite bugetare, a fost de 21,250 miliarde lei, potrivit Ministerului Finanțelor. Execuția acestui capitol a fost de 20,345 miliarde lei, adică s-a cheltuit cu aproape 900 de milioane de lei mai puțin din fondul de salarii prevăzut, potrivit propunerii de buget aflate acum în dezbatere publică.

Alocarea pentru acest an, potrivit aceluiași proiect de buget este de 20,031 miliarde lei, în scădere cu 314.014.000 lei. Asta înseamnă, procentual, o scădere cu 1,54%.

Acești 314 milioane de lei înseamnă 52.475 de salarii brute, la nivelul salariului mediu brut din Învățământ pe anul 2020, de 5.984 de lei/lună, potrivit datelor Institutului Național de Statistică.

Scăderea fondului de salarii față de salariile aflate în plată arată că fie se vor reduce sumele plătite pentru plata cu ora, fie va avea loc o scădere a numărului de salariați. Scăderea ar putea veni inclusiv de la neacordarea în acest an a voucherelor de vacanță, considerate venit suplimentar impozabil, și despre care premierul a anunțat că nu se mai acordă în 2021.

Foto: pixabay.com

Articolul DOCUMENT Fondul de salarii pentru angajații din învățământ scade cu 314 de milioane de lei față de cel de anul trecut, în bugetul propus al Educației apare prima dată în Edupedu.ro.

Close