Directorul DSP Sibiu: Mai multă grijă părinților care se înghesuie în faţa şcolilor şi nu poartă mască, ci fumează

Directorul DSP Sibiu: Mai multă grijă părinților care se înghesuie în faţa şcolilor şi nu poartă mască, ci fumează

„Mai multă grijă mai ales părinţilor, care se înghesuie în faţa şcolilor şi nu poartă mască, ci fumează”, atrage atenția directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Sibiu, medicul Gabriel Budescu, potrivit Agerpres.

„În acest moment (Sibiul n.r.) are un indice de 0,42 %. Eu zic că este un indice acceptabil, dar ar trebui mai multă grijă, le-aş cere la sibieni’, a declarat directorul DSP Sibiu, marţi, într-o conferinţă de presă. Budescu le cere sibienilor să respecte măsurile de prevenţie a COVID-19. ‘Trec pe lângă şcoli şi văd că părinţii nu se comportă exact cum ar trebui, fumează, sunt în grupuri, deci eu cred că este loc de mai mult în a respecta această distanţă socială care ar trebui să fie impusă”, a precizat Budescu.

În judeţul Sibiu, şapte elevi şi cadre didactice sunt spitalizate cu COVID-19 şi alte 381 se află în izolare, potrivit datelor comunicate luni, de către Prefectură.

Sursă foto: Pixabay

Articolul Directorul DSP Sibiu: Mai multă grijă părinților care se înghesuie în faţa şcolilor şi nu poartă mască, ci fumează apare prima dată în Edupedu.

Close