Deschiderea școlilor „de urgență”, propusă de AUR la consultările de la Cotroceni cu o săptămână înaintea vacanței de iarnă

Deschiderea școlilor „de urgență”, propusă de AUR la consultările de la Cotroceni cu o săptămână înaintea vacanței de iarnă

”Am mai venit cu o propunere: vrem sub orice formă redeschiderea școlilor”, a anunțat liderul AUR, George Simion la ieșirea de la consultările cu președintele Klaus Iohannis, de la Palatul Cotroceni. Elevii fac acum cursuri online, iar pe 23 decembrie intră în vacanța de iarnă, care se încheie pe 10 ianuarie 2021.

Simion a declarat că a înaintat o propunere pentru funcția de premier și a mai spus ”am mai venit cu o propunere: vrem sub orice formă redeschiderea școlilor”.

„Și dacă se va forma cumva o coaliție de guvernare partinică singura noastră dolenață este ca domnul Florian Colceag, un expert cu adevărat în educație, să ajungă ministrul Educației și școlile să fie redeschise de urgență pentru că sute de mii de copii și familiile acestora suferă”, a spus Simion.

„Cer și celorlalte formațiuni politice prezente să ceară și ele redeschiderea școlilor”, a mai declarat liderul AUR.

Știrea este în curs de actualizare

Citește și:

Foto: presidency.ro

Articolul Deschiderea școlilor „de urgență”, propusă de AUR la consultările de la Cotroceni cu o săptămână înaintea vacanței de iarnă apare prima dată în Edupedu.ro.

Close