Debirocratizarea procedurilor de evaluare periodică, de autorizare și acreditare a școlilor, adoptată de Guvern. Cerințele ARACIP se reduc cu până la 77%

Debirocratizarea procedurilor de evaluare periodică, de autorizare și acreditare a școlilor, adoptată de Guvern. Cerințele ARACIP se reduc cu până la 77%

Debirocratizarea procedurilor de evaluare periodică a școlilor, de autorizare și acreditare a unităților de învățământ a fost adoptată de Guvern în ședința de joi seara, potrivit anunțului făcut pe Facebook de ministrul Educației, Monica Anisie.

“Cerințele ARACIP se reduc cu până la 77% pentru autorizarea de funcționare provizorie (de la 93 la 40), cu 77% pentru acreditare și cu 76% pentru evaluare periodică (de la 1095 la 265)”, potrivit ministrului

“În cadrul ședinței de astăzi a Executivului, au fost aprobate cele două Hotărâri de Guvern privind noile standarde naționale de evaluare internă și externă, respectiv noua metodologie de evaluare externă a ARACIP”, a mai spus Anisie.

Articolul este în curs de actualizare

Foto: © Grungemaster | Dreamstime.com

Articolul Debirocratizarea procedurilor de evaluare periodică, de autorizare și acreditare a școlilor, adoptată de Guvern. Cerințele ARACIP se reduc cu până la 77% apare prima dată în Edupedu.

Close