De la nota 6,20 la 9,25 după recorectare. Un absolvent din Alba Iulia a depus contestație la proba de Română de la BAC, iar nota i-a fost mărită cu peste 3 puncte

De la nota 6,20 la 9,25 după recorectare. Un absolvent din Alba Iulia a depus contestație la proba de Română de la BAC, iar nota i-a fost mărită cu peste 3 puncte

Unui absolvent al Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia i-a fost mărită nota de la 6,20 la 9,25 la Română, după contestații. Media acestuia a ajuns la 9,4 față de 8,4 anterior, scrie alba24.ro.

Un alt absolvent de la Colegiul Național „Lucian Blaga” din Sebeș a luat 7,80 față de 5,90 înainte de contestații, tot la Română.

În județul Alba au fost înregistrate 821 de contestații, mai bine de jumătate dintre acestea la Română.

Citește mai mult pe G4Media.ro

Sursă foto: Grigore Popescu / Agerpres Foto

Citește și:
Corpul de control al Ministerului Educației se va duce în toate cele 36 de licee unde rata de promovare la Bac 2021 a fost zero. Cîmpeanu a anunțat că va conduce și el corpul de control: „Am să doresc și eu să văd una-două-trei din aceste școli”
Cele mai slabe licee din România în funcție de promovabilitatea de la Bacalaureat 2021 – BAC+
Consecințe pentru profesorii-evaluatori care „au greșit flagrant” în corectarea lucrărilor de la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Cîmpeanu: Să nu mai corecteze vreodată sau cel puțin să nu mai corecteze până când nu dovedesc că vor putea să facă evaluări corecte
Bacalaureatul digital, noi precizări ale ministrului Educației: Să fie susținut pe calculator în aceeași zi, cu pauze între discipline, într-un viitor – VIDEO
BAC 2021 Numărul mediilor de 10 a crescut la 146 de la 112 după contestații. Unde s-au înregistrat cele mai mari creșteri ale ratei de promovare
VIDEO Sorin Cîmpeanu: 52.874 de note au fost modificate în urma contestațiilor la Bacalaureat. Soluția: corectarea informatizată, care va fi pilotată la BAC 2022 / Rata finală de promovare la Bac 2021 este 69,8%
Cum va fi informatizată corectarea la Bacalaureat? Vom avea un centru de examen în fiecare județ, evaluatorii vor corecta online, sistemul poate evalua doar la grilă – anunță Cîmpeanu
ULTIMA ORĂ Rezultatele finale de la Bacalaureat 2021 au fost afișate. Cum s-au modificat notele după cele peste 56.000 de contestații

Articolul De la nota 6,20 la 9,25 după recorectare. Un absolvent din Alba Iulia a depus contestație la proba de Română de la BAC, iar nota i-a fost mărită cu peste 3 puncte apare prima dată în Edupedu.ro.

Close