Danemarca impune noi restricţii începând din 9 decembrie: Elevii de gimnaziu, liceu şi studenţii vor urma doar cursuri online

Danemarca impune noi restricţii începând din 9 decembrie: Elevii de gimnaziu, liceu şi studenţii vor urma doar cursuri online

Danemarca va pune în practică restricţii suplimentare în unele părţi ale ţării în scopul limitării răspândirii COVID-19, a anunţat luni premierul danez Mette Frederiksen, potrivit Reuters, relatează Agerpres.

Astfel, începând din 9 decembrie, barurile, restaurantele, muzeele şi cinematografele din 38 de municipalităţi, inclusiv Copenhaga, Aarhus şi Odense, vor rămâne închise, iar elevii din învăţământul gimnazial şi liceal şi studenţii vor urma doar cursuri online. Noile restricţii vor rămâne în vigoare până la 3 ianuarie.

Principalul vector de transmitere a noului coronavirus îl reprezintă tinerii cu vârste între 15 şi 25 de ani din 17 districte din zona capitalei Copenhaga, potrivit ministrului danez al sănătăţii.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Citește și:
Ce se mai întâmplă cu școlile europene, în pandemie: Redeschidere cu mai multe viteze în Italia, Austria, Cehia, Slovacia. Primele restricții în liceele din Suedia. Experiment cu testare masivă într-un district german
Modelul danez de învățământ, prin ochii unei profesoare din România. Cum e școala în Danemarca pe timp de pandemie. Prezență fizică la ore aproape pentru toată lumea și fără mască în sala de clasă

Articolul Danemarca impune noi restricţii începând din 9 decembrie: Elevii de gimnaziu, liceu şi studenţii vor urma doar cursuri online apare prima dată în Edupedu.ro.

Close