Dacă ar dispărea inspectoratele școlare mâine, probabil că nimeni n-ar mai putea repara nimic în Educație, spune ministrul Cîmpeanu: Vreau să mergem în sensul ăsta, dar în mod responsabil

Dacă ar dispărea inspectoratele școlare mâine, probabil că nimeni n-ar mai putea repara nimic în Educație, spune ministrul Cîmpeanu: Vreau să mergem în sensul ăsta, dar în mod responsabil

Dacă ar dispărea inspectoratele școlare mâine, probabil că nimeni n-ar mai putea repara nimic în Educație, spune ministrul Educației la Forumul Bunei Guvernări Locale în Educație, organizat de proiectul Școli Curate. Cîmpeanu a spus că vrea “să mergem în sensul ăsta (n.red. spre desființarea inspectoratelor sau transferarea responsabilităților acestora către autoritatea locală sau școli), dar în mod responsabil”.

“Dacă ar dispărea inspectoratele școlare mâine, probabil că nimeni n-ar mai putea repara nimic în educație”, spune Cîmpeanu.

“Nu cred că România este pregătită în momentul ăsta, sigur ea va trebui să fie pregătită, să preia conducerea școlilor autoritățile locale, fără inspectorate. Nu cred eu. Pot să aduc și argumente. Deci trebuie, dar trebuie în timp și inteligent.

Trebuie să gândim acel management de sistem. Ce rol trebuie să aibă inspectoratele, putem să le luăm foarte multe din atribuții, putem să le luăm toate atribuțiile până la desființare, dar să știm cine preia acela atribuții și să ne asigurăm că va fi mai bine și nu mai rău. Deci îmi doresc, vreau să mergem în sensul ăsta dar în mod responsabil”, a mai spus Sorin Cîmpeanu.

Desfiinţarea inspectoratelor şcolare a fost una dintre condițiile propuse de USR-PLUS Coaliției de guvernare. Aceasta măsură nu a fost introdusă în prohgramul de Guvernare al Guvernului Cîțu.

Foto: pixabay.com

Articolul Dacă ar dispărea inspectoratele școlare mâine, probabil că nimeni n-ar mai putea repara nimic în Educație, spune ministrul Cîmpeanu: Vreau să mergem în sensul ăsta, dar în mod responsabil apare prima dată în Edupedu.ro.

Close