Cursa pentru tratamente și vaccinuri împotriva coronavirusului: cine lucrează la viitoarele remedii, tehnologia pe care se bazează și când ar putea fi disponibile

Cursa pentru tratamente și vaccinuri împotriva coronavirusului: cine lucrează la viitoarele remedii, tehnologia pe care se bazează și când ar putea fi disponibile

Cursa mondială pentru a găsi vaccinuri și tratamente împotriva coronavirusului a fost lansată, iar un prim studiu clinic este în curs în Statele Unite ale Americii, scrie AFP, care prezintă principalele cercetări care se fac în acest moment în lume pentru a descoperi remedii pentru noul virus.

„Vor fi multe încercări, multe erori, dar avem multe opțiuni de explorat”, consideră Benjamin Neuman, virusolog la Texas A&M University-Texarkana. Niciodată un vaccin foarte eficient împotriva unui membru din familia coronavirusurilor nu a fost conceput pentru oameni, notează France Presse.

 

 

Articolul Cursa pentru tratamente și vaccinuri împotriva coronavirusului: cine lucrează la viitoarele remedii, tehnologia pe care se bazează și când ar putea fi disponibile apare prima dată în Edupedu.

Close