Cum putem mânca sănătos când stăm izolați acasă. Fără cumpărături dese, fără ingrediente sofisticate (Op-ed)

Cu siguranță trăim o perioadă de resetare a priorităților, de emoții negative și de scădere a reperelor previbizile. Orice criză, personală sau globală, ne modifică rutina, ne perturbă ordinea firească a vieții noastre. Anxietatea, reală sau nu, este un factor emoțional puternic și este capabilă să ne schimbe pe termen nedefinit obiceiuri sau activități vechi, sănătoase.

Este confirmat că numeroase tulburări de comportament alimentar au la bază tulburări emoționale, cum ar fi și anxietatea. Dacă luăm în calcul și ideea de carantină / autoizolare, cu limitarea voită sau nu a activității fizice, a contactului uman sau chiar a opțiunilor alimentare, rezultatul poate fi unul negativ. Respectarea unei diete adecvate este esențială în numeroase afecțiuni (diabet zaharat, gută, hipertensiune arterială etc) și poate fi un factor important în menținerea imunității corpului nostru.

 

Articolul Cum putem mânca sănătos când stăm izolați acasă. Fără cumpărături dese, fără ingrediente sofisticate (Op-ed) apare prima dată în Edupedu.

Close