Cum arătau ”gadgeturile” din carton și plastic ale decrețeilor, plus rarisima mașinuță de miliție din perioada comunistă. O vizită virtuală în Muzeul Jucăriilor din București

Cum arătau ”gadgeturile” din carton și plastic ale decrețeilor, plus rarisima mașinuță de miliție din perioada comunistă. O vizită virtuală în Muzeul Jucăriilor din București

În epoca în care copiii și-au mutat mare parte din joacă în online şi se întrec în gadgeturi tot mai performante, există un loc, chiar în inima Capitalei, care reconstruiește universul copiilor din perioada comunismului. Este vorba despre Muzeul Jucăriilor, care ascunde o colecție de mii de obiecte care au aparținut decrețeilor – mașinuțe, trenulețe, căluți de lemn sau celebrele păpuși Arădeanca.

Colecţia, deși găzduită de Muzeul de Istorie, este una privată și nu este neapărat valoroasă financiar, cât sentimental, ne-a mărturisit colecţionarul Dumitru Cristian. Astfel de muzee pot fi vizitate și în alte state precum Franța, Spania, Germania, Marea Britania, unele dintre ele private, altele finanțate de statele-mamă tocmai pentru ca tradițiile să nu fie date uitării.

Citește reportajul integral pe G4Media.ro

Articolul Cum arătau ”gadgeturile” din carton și plastic ale decrețeilor, plus rarisima mașinuță de miliție din perioada comunistă. O vizită virtuală în Muzeul Jucăriilor din București apare prima dată în Edupedu.ro.

Close