Cum arată scanerul termic produs în România, despre care premierul spune că ar putea fi introdus în şcoli pentru triajul elevilor

Cum arată scanerul termic produs în România, despre care premierul spune că ar putea fi introdus în şcoli pentru triajul elevilor

Ludovic Orban a anunţat vineri că autorităţile discută un plan pentru revenirea în activitate şi una dintre măsurile propuse de specialiştii este introducerea unor scanere termice în şcoli. La începutul lunii aprilie Întreprinderea Optică Română, IOR, companie aflată în portofoliul statului român, a anunţat producţia prototipului unui astfel de scaner termic la noi în ţară, scrie ştirileprotv.ro.

Scanerul românesc este cu o treime mai ieftin decât cele de pe piaţa internaţională, potrivit publicaţiei citate şi va putea fi amplasat la intrarea în instituţii, spitale sau şcoli. Cu ajutorul lui, vor fi depistate persoanele care au febră.

FOTO: prooptica.ro

Tehnică folosită este împrumutată de la transportoarele blindate Piranha, aflate şi în dotarea armatei române, spune directorul IOR.

Indicatorul termic sesizează variaţiile de temperatură de la nivelul fetei de 0,3 grade Celsius şi emite semnalul sonor când temperatura depăşeşte 37,5.

Ministerul Economiei a făcut anunţul, iar ministrul economie a publicat chiar un clip cu acest scaner.

Conform specificaţiilor publicate pe site-ul companiei partenere a IOR, aparatul conține: o cameră termală fără răcire, o referință termică, un trepied, un computer-display și software specializat pentru aplicația de scanare termică.

Caracteristici tehnice principale

Detector termal LWIR, fără răcire, 640×480 pixeli, 17μ pixelul, 25Hz
NETD detector Maximum 50 mK
Câmp vizual 40x 30(Orizontal x Vertical)
Distanța de scanare termică Până la 10m
Precizia indicării temperaturii Maximum ± 0.5C
Detecția feței Da
Alarmare sonoră la depășirea pragului de temperatură prestabilit Sonoră și vizuală
Sursă de alimentare 220 V AC (de la priză normală)
Condiții de lucru +100C ÷ +300C, spațiu interior, poziție fixă

“CONDOR SR-FD” este un produs realizat în România, se bazează pe experiența nostră din cercetarea-dezvoltarea și producția de camere de termoviziune pentru aplicații militare și de supraveghere la frontieră și s-a realizat din extinderea aplicațiilor sistemului mecanicului conductor de pe vehiculele bindate(“CONDOR SR”), aflat în producție de serie la PRO OPTICA și care echipează transportoarele blindate Piranha 3 și 5.

Articolul Cum arată scanerul termic produs în România, despre care premierul spune că ar putea fi introdus în şcoli pentru triajul elevilor apare prima dată în Edupedu.

Close