Cu o zi înainte de termenul limită impus profesorilor pentru a declara dacă vor să se vaccineze, Ministerul Educației anunță „disponibilitatea” universităților de Medicină de a le explica celor din învățământ de ce e bună vaccinarea

Cu o zi înainte de termenul limită impus profesorilor pentru a declara dacă vor să se vaccineze, Ministerul Educației anunță „disponibilitatea” universităților de Medicină de a le explica celor din învățământ de ce e bună vaccinarea

propunerea de scoatere a profesorilor de sport de la clasele primarepropunerea de scoatere a profesorilor de sport de la clasele primare

Universitățile de medicină și farmacie și universitățile care au în structură facultăți de medicină și farmacie își declară disponibilitatea de organizare și participare în webinarii și sesiuni de informare destinate personalului din sistemul național de educație, se arată într-un comunicat al Ministerului Educației, primit de Edupedu.ro Anunțul vine cu doar o zi înaintea expirării termenului limită dat profesorilor de către școli și minister pentru a-și declara disponibilitatea la vaccinare.

Comunicatul ministerului este unul de mulțumire la adresa facultăților de medicină, deși până în acest moment nicio instituție de învățământ superior și nici Ministerul Educației nu au organizat sesiuni de informare pentru profesori.

„Ministerul Educației mulțumește învățământului superior medical românesc pentru disponibilitatea de implicare în promovarea informațiilor corecte în legătura cu vaccinarea anti Covid-19, precum și tuturor universităților care și-au oferit sprijinul pentru organizarea centrelor de vaccinare”, scriu reprezentanții ministerului.

Aceștia anunță disponibilitatea declarată de universități de organizare de webinarii destinate profesorilor.

„Prin prisma importanței reprezentată de corecta informare privind vaccinarea, în scopul creșterii siguranței sanitare în școli, universitățile de medicină și farmacie și universitățile care au în structură facultăți de medicină și farmacie își declară disponibilitatea de organizare și participare în webinarii și sesiuni de informare destinate personalului din sistemul național de educație.”

Informația că abia acum universitățile sunt disponibile să facă sesiuni de informare pentru profesori vine foarte târziu, cu doar o zi înaintea expirării termenului limită dat de Ministerul Educației tuturor școlilor, inspectoratelor școlare și caselor corpului didactic de a prezenta situația cu personalul dispus să se vaccineze.

Concret, pe 5 ianuarie, prin Adresa nr. 23 de la Direcția Generală Învățământ Preuniversitar, ministerul a cerut o raportare numerică cu privire la disponibilitatea de vaccinare a personalului din învăţamânt, și ministrul a anunțat că datele vor putea fi luate în calcul în decizia de deschidere a școlilor.

În această perioadă, din 5 ianuarie până pe 13 ianuarie, nu a existat nicio informare a profesorilor organizată de universități sau de instituții de învățământ, ori de ministerul Educației.

În aceste condiții în județul Botoșani, de exemplu, doar 46% dintre profesori vor să se vaccineze anti-COVID-19, potrivit șefului inspectoratului școlar.

Nevoia de informare a cadrelor didactice era cunoscută autorităților din Educație încă din decembrie, când un sondaj făcut pe 13.356 de profesori de Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” arăta un procent dezastruos în ceea ce privește disponibilitatea de vaccinare a profesorilor.

Mai exact, 56,3% dintre aceștia spuneau că nu sunt de acord să se vaccineze împotriva Covid-19. De asemenea, 43,2% declarau că își doresc să revină la școală și să predea față în față înainte de începerea campaniei de vaccinare.

În comunicatul de miercuri seara mai scrie că Ministerul Educaţiei „a solicitat tuturor şcolilor, inspectoratelor şcolare şi universităţilor publicarea pe pagina web proprie a linkului către Platforma naţională de informare cu privire la vaccinarea împotriva COVID-19.”

Foto: edu.ro

Articolul Cu o zi înainte de termenul limită impus profesorilor pentru a declara dacă vor să se vaccineze, Ministerul Educației anunță „disponibilitatea” universităților de Medicină de a le explica celor din învățământ de ce e bună vaccinarea apare prima dată în Edupedu.ro.

Close