Cu elevii de până în clasa a IV-a, se poate desfășura școala față în față în condiții de siguranță / Pentru ei, “impactul pe termen lung al educației online va fi masiv și îl vom plăti cu toții” – expertul în sănătate publică Răzvan Cherecheș

Cu elevii de până în clasa a IV-a, se poate desfășura școala față în față în condiții de siguranță / Pentru ei, “impactul pe termen lung al educației online va fi masiv și îl vom plăti cu toții” – expertul în sănătate publică Răzvan Cherecheș

“În momentul în care am aduce copiii de până în clasa a IV-a la școală, nu ar fi aceleași probleme ca atunci când am aduce toți copiii la școală,” a explicat joi, la Digi 24, Răzvan Cherecheș, expert in sănătate publică. El s-a referit, astfel, la ghidurile de miercuri ale Universității Babeș-Bolyai, care au inclus recomandarea ca școala să se reia în format față în față pentru copiii de până în clasa a IV-a. 

Răzvan Cherecheș este profesor și cercetător la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj, unde conduce departamentul de sănătate publică.

El a arătat, în intervenția sa, că școala se poate organiza așa încât să poată oferi condiții de siguranță, dacă sunt doar o parte dintre elevi prezenți – anume, cei mici – și că, dacă aceștia rămân online, impactul negativ pe termen lung va fi “masiv”.

Răzvan Cherecheș la Digi24, despre recomandarea de redeschidere a școlilor pentru elevii din clasele mici:
  • “În momentul în care am aduce copiii până în clasa a IV-a la școală, nu ar fi aceleași probleme ca atunci când am aduce toți copiii la școală. Am putea să îi distanțăm mai mult, clasele ar putea să fie ventilate și ar putea să se organizeze procesele de așa natură ca educația să se poată desfășura în condiții de siguranță.
  • Exact la fel cum, de exemplu, pentru femeile gravide s-au făcut studii care au arătat că, dacă nou născuții nu sunt alăptați imediat, cu toate că vor fi automat infectați, impactul pe termen lung va fi mai negativ decât dacă sunt alăptați, și aici impactul pe termen lung al educației online pentru copiii de până în clasa a 4-a va fi masiv. Și îl vom plăti cu toții.
  • Mai mult, impactul economic este unul masiv, pentru că cel puțin unul dintre părinți trebuie să îi supervizeze pe copii și să rămână în afara circuitului economic”.

Cherecheș a fost contactat pentru a vorbi despre ghidurile prezentate miercuri de experți ai UBB, referitoare la pandemie, sărbători și vaccinare, ghiduri ce prevăd, la capitolul măsuri generale, recomandarea de redeschidere a școlilor primare – detalii aici.

Articolul Cu elevii de până în clasa a IV-a, se poate desfășura școala față în față în condiții de siguranță / Pentru ei, “impactul pe termen lung al educației online va fi masiv și îl vom plăti cu toții” – expertul în sănătate publică Răzvan Cherecheș apare prima dată în Edupedu.ro.

Close