Credite pentru studenți în valoare de 10.000 de euro și pentru tineri, în valoare de 15.000 euro – proiect de lege al Guvernului

Credite pentru studenți în valoare de 10.000 de euro și pentru tineri, în valoare de 15.000 euro – proiect de lege al Guvernului

Ministrul Familiei, Gabriela Firea, anunță că guvernul lucrează la un proiect de lege privind credite pentru studenți în valoare de 10.000 de euro și pentru tineri în valoare de 15.000 de euro, potrivit G4Media.ro.

”Vor fi eligibile cheltuieli referitoare la educație în special, participare la cursuri, la anumite competiții internaționale, achiziția de cărți. Iar pentru tineri 15 mii de euro, ca și eligibilitate sunt diferite cheltuieli, plata chiriei, creșă, grădiniță, after school dar și anumite evenimente personale. S-a vorbit despre cununii și alte evenimente”, a explicat Firea.

Ministrul familei a mai spus că astăzi urmează să aibă loc o întâlnire la Ministerul de Finanțe și cu Fondul Român de Garantare și Contragarantare pentru a stabili criteriile financiare, perioada de grație și dobânda.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Credite pentru studenți în valoare de 10.000 de euro și pentru tineri, în valoare de 15.000 euro – proiect de lege al Guvernului apare prima dată în Edupedu.ro.

Close