Coronavirus – China testează o nouă metodă pentru a detecta Covid-19 în 15 minute

Coronavirus – China testează o nouă metodă pentru a detecta Covid-19 în 15 minute

O echipă medicală din China condusă de pneumologul Zhong Nanshan a testat o nouă metodă pentru detectarea coronavirusului Covid-19 cu ajutorul analizei a câtorva picături de sânge şi ale cărei rezultate pot fi obţinute în 15 minute, informează miercuri mass-media locale citate de EFE, transmite Agerpres.

Metoda ar putea fi folosită ca test suplimentar la pacienţii care au rezultat negativ la testele de acid nucleic, principalul test de diagnosticare folosit în prezent, se arată într-un articol publicat de echipa lui Zhong în Journal of Medical Virology.

Testul de acid nucleic durează, însă, câteva ore şi are nevoie de echipament specific, care de multe ori nu este disponibil, relatează Agerpres.

Testul care funcţionează ca un reactiv de detectare de anticorpi a fost testat în spitalele din întreaga ţară prin probe clinice la pacienţii cu COVID-19, teste care au verificat sensibilitatea la detectarea şi specificitatea reactivului.

Un test viral de acid nucleic are nevoie de între 3 şi 4 ore, în timp ce reactivul dă rezultate în 15 minute.

Pentru a realiza această analiză sunt suficiente câteva picături de sânge din deget, iar potrivit echipei de cercetare testul de detectare rapidă de anticorpi poate fi realizat fără ca persoana să stea întinsă pe pat.

 

 

Articolul Coronavirus – China testează o nouă metodă pentru a detecta Covid-19 în 15 minute apare prima dată în Edupedu.

Close