Consiliul Național al Elevilor cere ministerului Educației dezbateri și consultări până la sfârșitul lunii pe tema modificărilor ce trebuie aduse Regulamentului de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar (ROFUIP), în contextul în care din 5 septembrie structura anului școlar va fi împărțită în 5 module

Consiliul Național al Elevilor cere ministerului Educației dezbateri și consultări până la sfârșitul lunii pe tema modificărilor ce trebuie aduse Regulamentului de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar (ROFUIP), în contextul în care din 5 septembrie structura anului școlar va fi împărțită în 5 module

Încă din luna aprilie 2022, ministrul educației, Sorin Cîmpeanu, a menționat în repetate rânduri o serie de modificări care ar putea să fie introduse în noul regulament, și a anunțat faptul că forma finală a regulamentului ar trebui să fie discutată cu partenerii de dialog social în luna aprilie, dar până la acest moment, Ministerul Educației nu a transmis către actorii din educație propunerile de modificare a ROFUIP-ului și nici nu a organizat consultări sau dezbateri pe marginea acestei teme, atrage atenția Consiliul Național al Elevilor într-un comunicat de presă.

Apelul Consiliului Național al Elevilor la dezbateri publice vine în contextul în care din septembrie anul acesta, noua structură a anului școlar va fi împărțită pe 3 module de învățare, și nu semestre ca până acum.

Acest lucru dar și alte modificări anunțate “impun operarea unor modificări în mai multe acte normative din domeniul educației, printre care și Regulamentul de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar. ROFUIP stabilește cele mai importante reglementări atunci când vine vorba de modul în care se desfășoară activitatea în școlile românești, astfel că întregul proces de modificare al acestuia ar trebui tratat cu maximă responsabilitate,” potrivit comunicatului.

“Până la acest moment, Ministerul Educației nu a transmis către actorii din educație propunerile de modificare a ROFUIP-ului și nici nu a organizat consultări sau dezbateri pe marginea acestei teme,” scrie in comunicat.

Elevii cer Ministerului Educației “să trateze problematica modificării actelor normative cu celeritate și să organizeze, până la începutul lunii iunie, o serie de dezbateri și consultări cu partenerii de dialog social (elevi, părinți, profesori) pe tema modificărilor ce trebuie aduse legislației din domeniul educației.”

Avem oportunitatea de a rezolva, prin modificarea ROFUIP, unele din cele mai mari probleme cu care actorii direct implicați în procesul educațional se confruntă zi de zi. Chiar și așa, nicio modificare nu ar trebui făcută fără ca reprezentanții elevilor, profesorilor și părinților să fie consultați. Cum altfel putem afla problemele din teritoriu dacă nu prin discuții cu cei de la firul ierbii, cu cei care vor fi nevoiți să implementeze noile măsuri? Modificarea ROFUIP-ului nu mai suportă amânare, astfel că Ministerul Educației este dator să organizeze consultări și dezbateri în perioada imediat următoare”, a declarat Robert Avram, președintele Consiliului Național al Elevilor.

Consilului subliniază că elevii vor învăța după noua structură a anului școlar chiar din acest an, din 5 septembrie și a rămas prea puțin timp la dispoziție pentru acomodări:
“modificările care vor fi introduse începând cu anul școlar 2022-2023, ” care va începe în mai puțin de 4 luni, iar profesorii, elevii și părinți au nevoie de timp pentru a se acomoda cu noile schimbări și, mai ales, pentru a fixa orice nelămuriri care pot apărea cu privire la implementarea unor noi prevederi, până la începutul lunii septembrie 2022.

Articolul Consiliul Național al Elevilor cere ministerului Educației dezbateri și consultări până la sfârșitul lunii pe tema modificărilor ce trebuie aduse Regulamentului de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar (ROFUIP), în contextul în care din 5 septembrie structura anului școlar va fi împărțită în 5 module apare prima dată în Edupedu.ro.

Close