Consecințe pentru profesorii-evaluatori care „au greșit flagrant” în corectarea lucrărilor de la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Cîmpeanu: Să nu mai corecteze vreodată sau cel puțin să nu mai corecteze până când nu dovedesc că vor putea să facă evaluări corecte

Consecințe pentru profesorii-evaluatori care „au greșit flagrant” în corectarea lucrărilor de la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Cîmpeanu: Să nu mai corecteze vreodată sau cel puțin să nu mai corecteze până când nu dovedesc că vor putea să facă evaluări corecte

Profesorii-evaluatori de la Bacalaureat sau Evaluarea Națională care „au greșit flagrant” în corectarea lucrărilor candidaților cu diferențe uriașe de punctaj ar putea „să nu mai corecteze vreodată” lucrări sau „cel puțin să nu mai corecteze până când nu dovedesc că vor putea să facă evaluări corecte”, a declarat vineri seară ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, la Digi24. Mai mult decât atât, la toate examenele naționale ar putea fi introduse pe viitor evaluări digitalizate astfel încât softurile de evaluare „să semnaleze și eventuale diferențe între cei doi evaluatori care nu se cunosc între ei”, a mai spus Cîmpeanu.

Declarațiile vin în contextul în care după evaluarea celor 55.982 de contestații depuse, au fost modificate notele pentru 52.784 de lucrări. Dintre acestea 88,73% s-au modificat cu maximum 1 punct, iar 11,27% s-au modificat cu mai mult de 1 punct, fiind și lucrări care au avut diferențe de 3-5 puncte față de corectura inițială.

Mai jos, declarații despre subiectivismul de la corectarea lucrărilor la examenele naționale:

Oana Zamfir: Aveți cum să-i identificați pe acești profesori care au evaluat?

Cîmpeanu: “Oh, da.”

Oana Zamfir: Și aveți ce să faceți ca să nu mai apară situații de genul acesta la o tură viitoare?

Cîmpeanu: “Chiar da.”

Oana Zamfir: Ce anume?

Cîmpeanu: “Exact ce am spus. Am cerut situația diferențelor mult peste limita admisibilă pentru o eroare umană la Evaluarea Națională și am cerut și acest lucru și la examenul de Bacalaureat. În toate aceste situații, vom vedea exact lucrările și vom lua măsurile care se impun. Prima măsură ar fi ca aceia care au greșit flagrant să nu mai corecteze vreodată sau cel puțin să nu mai corecteze până când nu dovedesc că vor putea să facă evaluări corecte. Pierderile sunt foarte mari la nivelul încrederii în sistemul de învățământ și în evaluare, sunt mult prea mari; este pentru primul an când am insistat să facem publice aceste diferențe, avem chiar o notă mai mare cu patru puncte după a doua corectură. Regulamentul în momentul de față nu prevede o a treia corectură, dar prevede posibilitatea ministerului de a solicita acea lucrare și a verifica ce s-a întâmplat, iar cei care au greșit flagrant să suporte consecințele”.

Tot în contextul acesta, Cîmpeanu a precizat că o măsură ar fi „corectarea informatizată care elimină subiectivismul, subiectivism fie din perspectiva erorilor umane, fie din perspectiva greșelilor mai mult sau mai puțin intenționate. Evaluatorii nu s-ar mai cunoaște între ei, acolo unde avem întrebări de tip grilă, corectura poate fi făcută direct în soft, care să semnaleze și eventuale diferențe între cei doi evaluatori care nu se cunosc între ei. Toate aceste lucruri vor putea fi făcute la evaluările naționale de la clasele a II-a, a IV-a, a VI-a, și chiar la examenul de Evaluare Națională, chiar de anul viitor. Această evaluare informatizată ar putea fi introdusă la bacalaureat încă de anul viitor”.

Informații de context:

Numărul mediilor de 10 a crescut la 146 de la 112, câte erau înainte de contestații în contextul în care, după evaluarea celor 55.982 de contestații depuse, au fost modificate notele pentru 52.784 de lucrări. Dintre acestea 88,73% s-au modificat cu maximum 1 punct, iar 11,27% s-au modificat cu mai mult de 1 punct, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Educației.

În privința diferențelor de puncte, se înregistrează următoarea situație:

  • Diferențe între 1-2 puncte: 5.757 de lucrări (4.879 note evaluate în plus și 878 în minus)
  • Diferențe între 2-3 puncte: 174 de lucrări (162 note evaluate in plus și 12 note in minus)
  • Diferențe între 3-4 puncte: 18 lucrări (16 note evaluate în plus și 2 note în minus)
  • Diferențe între 4-5 puncte: o notă, evaluată în plus.

În privința celor 19 lucrări care au primit note mai mari sau mici cu peste 3 puncte, fiecare situație va fi analizată punctual.

După soluționarea contestațiilor, 36 de unități de învățământ liceal din 21 de județe au avut procent 0 de promovare în prima sesiune (dintre acestea, 11 au avut același scor de promovare și anul trecut).

Sursă foto: INQUAM Photos / Octav Ganea

Citește și:
Bacalaureatul digital, noi precizări ale ministrului Educației: Să fie susținut pe calculator în aceeași zi, cu pauze între discipline, într-un viitor – VIDEO
BAC 2021 Numărul mediilor de 10 a crescut la 146 de la 112 după contestații. Unde s-au înregistrat cele mai mari creșteri ale ratei de promovare
VIDEO Sorin Cîmpeanu: 52.874 de note au fost modificate în urma contestațiilor la Bacalaureat. Soluția: corectarea informatizată, care va fi pilotată la BAC 2022 / Rata finală de promovare la Bac 2021 este 69,8%
Cum va fi informatizată corectarea la Bacalaureat? Vom avea un centru de examen în fiecare județ, evaluatorii vor corecta online, sistemul poate evalua doar la grilă – anunță Cîmpeanu
ULTIMA ORĂ Rezultatele finale de la Bacalaureat 2021 au fost afișate. Cum s-au modificat notele după cele peste 56.000 de contestații

Articolul Consecințe pentru profesorii-evaluatori care „au greșit flagrant” în corectarea lucrărilor de la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Cîmpeanu: Să nu mai corecteze vreodată sau cel puțin să nu mai corecteze până când nu dovedesc că vor putea să facă evaluări corecte apare prima dată în Edupedu.ro.

Close