Confuzie pe seama ratei de promovare a Bacalaureatului în București. Cele mai noi cifre ale Inspectoratului: Promovare 67,5% / Cel mai slab rezultat – Sectorul 5, cel mai bun – Sectorul 2

Confuzie pe seama ratei de promovare a Bacalaureatului în București. Cele mai noi cifre ale Inspectoratului: Promovare 67,5% / Cel mai slab rezultat – Sectorul 5, cel mai bun – Sectorul 2

Rata de promovare a Bacalaureatului 2020 în Capitală se ridică la 67,5%, cu 5,38 puncte procentuale mai mică decât anul trecut, potrivit ultimelor date anunțate de Inspectoratul Școlar al Municipiului București. Din promoția curentă, rata de promovare este de 77,48%, iar din promoțiile anterioare – 20,67%. Anterior, Inspectoratul făcuse publice alte cifre, care la rândul lor erau diferite de cele pe care le anunțase într-o primă fază Ministerul Educației.

Potrivit ultimelor date furnizate de Inspectorat:

 • 39 candidați au obținut media 10;
 • 355 au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura română;
 • 10 au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura maternă;
 • 884 au obținut nota 10 la proba obligatorie a profilului;
 • 882 au obținut nota 10 la proba la alegere a profilului și a specializării.

Potrivit datelor furnizate inițial de Minister, cea mai bună rată de promovare (promoția curentă) a fost înregistrată în Sectorul 2, iar cea mai slabă – în Sectorul 5:

 • Sectorul 1- 78,17%
 • Sectorul 2 – 82,3%
 • Sectorul 3 – 77,84%
 • Sectorul 4 – 82,23%
 • Sectorul 5 – 64,58%
 • Sectorul 6 – 73,8%

Anterior, IȘMB furnizase alte cifre privind rata de promovare: 67,46% rata înainte de contestații (în loc de 67,5% în forma finală), din care rata de promovare pentru promoția curentă – 76,08% (față de 77,48% în forma finală). Și acele date difereau de cele anunțate inițial de Ministerul Educației, care menționa dintr-o “eroare” altă rată de promovare pentru promoția curentă, anume 77,48%. Aceasta avea să fie inclusă drept corectă în varianta a 2-a a comunicatului de la Inspectorat.

 • IȘMB amintește că în sesiunea iunie-iulie 2020, s-au înscris 17.713 au promovat 11.427 de candidați, dintr-un total de 16.939 candidați prezenți. Precizăm că  774 candidați au absentat, iar 19 candidați au fost eliminați pentru fraudă sau tentativă de fraudă. Aceștia nu se vor putea înscrie la următoarele două sesiuni  ale examenului național de Bacalaureat.

Procentul de promovare s-a calculat din totalul candidaților prezenți, incluzând în această categorie și candidații eliminați.

Rezultatele finale, după contestații, vor fi anunțate duminică, 5 iulie.

Foto: Pixabay.com

Articolul Confuzie pe seama ratei de promovare a Bacalaureatului în București. Cele mai noi cifre ale Inspectoratului: Promovare 67,5% / Cel mai slab rezultat – Sectorul 5, cel mai bun – Sectorul 2 apare prima dată în Edupedu.

Close