Comisia Europeană: Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca va primi 1 milion de euro fonduri UE pentru o infrastructură de calcul de înaltă performanță

Comisia Europeană: Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca va primi 1 milion de euro fonduri UE pentru o infrastructură de calcul de înaltă performanță

Comisia Europeană anunță că Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca va primi o finanțare în valoare de aproape 1 milion de euro din FEDR pentru a dezvolta o infrastructură de calcul de înaltă performanță care să poată fi integrată în sisteme de calcul de tip cloud și în sisteme de date masive.

“Cercetătorii universității contribuie deja la proiecte de cercetare naționale și internaționale. Universitatea a semnat acorduri de colaborare cu Universitatea din Geneva, cu European Open Science Cloud (EOSC) și cu Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică București (ICI) pentru standardizarea, interconectarea și utilizarea resurselor de calcul cu sisteme de tip cloud”, anunță executivul european, într-un comunicat remis Edupedu.ro.

Prin configurația sa flexibilă și varietatea amplă de servicii, infrastructura CLOUDUT a universității va ajuta echipele de cercetare să optimizeze valorificarea resurselor științifice și a puterii de calcul în domenii precum volumele mari de date, inteligența artificială, industria 4.0 și internetul obiectelor (IoT), precizează Comisia Europeană.

Costul total al proiectului este de 1,09 milioane EUR. Din această sumă, 930 000 EUR reprezintă finanțarea prin intermediul Programului operațional „Competitivitate” (POC) 2014-2020.

Vezi aici comunicatul Comisiei Europene

 

Articolul Comisia Europeană: Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca va primi 1 milion de euro fonduri UE pentru o infrastructură de calcul de înaltă performanță apare prima dată în Edupedu.

Close