Comisia Europeană a lansat procedura de infringement împotriva României și a altor 22 de state membre, pentru că nu au implementat ”directiva Youtube”

Comisia Europeană a lansat procedura de infringement împotriva României și a altor 22 de state membre, pentru că nu au implementat ”directiva Youtube”

Comisia Europeană a lansat luni procedura de sancționare (infringement) împotriva a 23 de state membre, printre care și România, pentru că nu au transpus noua legislație europeană privind funcționarea platformelor de video – fie canale TV tradiționale, fie platforme online de video, potrivit unui comunicat al executivului european.

Noua legislație se aplică posturilor clasice TV, dar și platformelor care găzduiesc clipuri video, precum Youtube și Facebook. Directiva nu se aplică site-urilor de presă sau blogurilor care încorporează din când în când clipuri video, dar site-urile de presă care au secțiune video vor fi vizate de prevederi. Noile reguli au ca scop protecția minorilor în fața conținutului cu potențial dăunător, dar și a tuturor utilizatorilor.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Comisia Europeană a lansat procedura de infringement împotriva României și a altor 22 de state membre, pentru că nu au implementat ”directiva Youtube” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close