CNCD l-a amendat pe Vladimir Tismăneanu cu 5000 de lei pentru o postare cu conotații rasiste

CNCD l-a amendat pe Vladimir Tismăneanu cu 5000 de lei pentru o postare cu conotații rasiste

Colegiul director al Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării l-a sancționat, miercuri, pe istoricul Vladimir Tismăneanu cu 5000 de lei amendă contravențională pentru o postare pe Facebook cu conotații rasiste, considerând că fapta constituie discriminare. Decizia a fost luată cu unanimitate.

”Fapta dl. Vladimir Tismăneanu din data de 11.04.2020 de a posta pe pagina sa de socializare o fotografie care ilustrează mai multe păsări (ciori) ce stau așezate pe un gard, imagine însoțită de textul: „Aeroportul Țăndărei. Toate Zborurile sunt anulate„, alături de comentariul dl. Tismăneanu: „Super tare„, constituie discriminare potrivit art. 2 alin. (1) și art. 15 din O.G. 137/2000”, se arată în comunicatul CNCD.

 

 

Articolul CNCD l-a amendat pe Vladimir Tismăneanu cu 5000 de lei pentru o postare cu conotații rasiste apare prima dată în Edupedu.

Close