Cluburile sportive școlare și palatele copiilor trec de la Ministerul Educației la primării/ Clubul Copiilor Valea Jiului: „Educația românilor nu este un obiect care poate fi mutat dintr-un loc într-altul”

Cluburile sportive școlare și palatele copiilor trec de la Ministerul Educației la primării/ Clubul Copiilor Valea Jiului: „Educația românilor nu este un obiect care poate fi mutat dintr-un loc într-altul”

Cluburile sportive școlare și palatele copiilor vor trece din administrarea Ministerului Educației, în administrarea primăriilor și consiliilor locale, potrivit unui anunț făcut de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. Clubul Copiilor din Valea Jiului vine cu argumente împotriva acestei decizii, menționând că educația nu este un obiect ce poate fi mutat dintr-un loc în altul, ci ea reprezintă piatra de temelie pentru viitorul fiecărui român, conform unui comunicat de presă transmis de către personalul angajat al clubului și adresat ministrului educației, scrie G4Media.ro.

Clubul Copiilor din Valea Jiului susține că angajații din acest sistem au fost nevoiți să cumpere din fonduri proprii materiale necesare diverselor activități extrașcolare din dorința de a le oferi elevilor accesul la o educație de calitate, însă în loc de sprijin, întregul patrimoniu este transferat autorităților locale. Acest aspect va conduce însă, la neputința autorităților locale de a mai face față unei finanțări complementare, dar și imposibilitatea angajaților și a cadrelor didactice de „a deveni peste noapte funcționari publici”, cel puțin în Valea Jiului, se mai arată în comunicat.

„Valea Jiului este zona în care societatea pune mare preț pe educație, iar pentru că în zonă nu sunt alte alternative, educația extrașcolară ocupă un loc foarte important pentru a șlefui talentele și a oferi certitudini de oameni valoroși pentru societate” a precizat personalul angajat al clubului.

Citește articolul complet pe G4Media.ro

Articolul Cluburile sportive școlare și palatele copiilor trec de la Ministerul Educației la primării/ Clubul Copiilor Valea Jiului: „Educația românilor nu este un obiect care poate fi mutat dintr-un loc într-altul” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close