Cîțu: Vom modifica legea salarizării unice și vom introduce criterii de performanță / Sporurile, cum ar fi cel de condiții vătămătoare, vor dispărea

Cîțu: Vom modifica legea salarizării unice și vom introduce criterii de performanță / Sporurile, cum ar fi cel de condiții vătămătoare, vor dispărea

Legea salarizării unitare în sectorul public va fi modificată, anunță premierul Florin Cîțu de la Palatul Victoria, după ședința de Guvern de miercuri. Acesta a explicat faptul că acum nu sunt acordate salarii pe criterii de performanță și că aceste criterii vor fi introduse.

“Vom veni zilele viitoare chiar public voi prezenta modificările care vor apărea, dar așa cum am spus urmează legea salarizării unitare pe care o vom modifica în acest an și acolo vom corecta și cea mai mare modificare sau cea mai importantă modificare din această lege este să faci legătura între performanță și venit. Acest lucru nu există astăzi în legea salarizării, sporurile sunt date după ureche, veniturile sau salariile sunt date într-un mod aleatoriu, vom introduce criterii de performanță și veți vedea că se poate face acest lucru și putem să legăm și sporuri de criterii de performanță. Este cea mai importantă modificare pe care o vom face la legea salarizării. 

Un exemplu de spor este sporul pentru condiții vătămătoare, lucruri pe care noi le facem astăzi în fiecare zi, de exemplu să scriem un calculator nu mai este o condiție vătămătoare, dar este un spor în anumite instituții. Vor dispărea aceste sporuri. Este un proiect anul acesta vom începe poate cu o limitare și de anul viitor vom reașeza.

E nevoie de modificarea legii salarizării unitare. Sporurile sunt bune, ele sunt o motivație pentru toată lumea să-și facă treaba mai bine, dar doar atunci când sunt legate de criterii de performanță nu când stau doar în pixul managerului și sunt date fără niciun fel de criteriu, date la fiecare fără să respectăm niște norme. Veți vedea că vom folosi această mental modalitate de a motiva oameni să-și facă mai bine treaba în sectorul public”, a declarat Cîțu.

Articolul este în curs de actualizare

Foto: gov.ro

Articolul Cîțu: Vom modifica legea salarizării unice și vom introduce criterii de performanță / Sporurile, cum ar fi cel de condiții vătămătoare, vor dispărea apare prima dată în Edupedu.ro.

Close