Cîțu: Salariile bugetarilor vor fi înghețate la nivelul celor din decembrie 2020 până când vom analiza dacă legea salarizării este eficientă

Cîțu: Salariile bugetarilor vor fi înghețate la nivelul celor din decembrie 2020 până când vom analiza dacă legea salarizării este eficientă

Salariile din sistemul bugetar nu vor crește deocamdată, dar va fi majorat salariul minim cu 3,1%, a precizat premierul Florin Cîțu la finalul ședinței de gurvern de luni.
  • Analizăm dacă legea salarizării e eficientă, au apărut anomalii, vom face o analiză. Până atunci, veniturile angajaților din sectorul public se mențin la nivelul decembrie 2020 până când vom analiza excepțiile. Legea a fost aplicată greșit în ultimii ani, spun eu
  • Salariul minim va crește peste rata inflației – cu 3,1% anul viitor
Citește mai mult pe G4media.ro

Salariile profesorilor ar fi trebuit să crească cu 16% de la 1 septembrie 2020, însă creșterea a fost amânată pe fondul pandemiei de coronavirus. „Practic, majorarea de 16% (tranșele a doua și a treia), care semnifică atingerea nivelului majorărilor prevăzute pentru anul 2022 și care a fost mutată pentru 1 septembrie 2020 (devansată, deci, cu doi ani), este acum prevăzută pentru 1 septembrie 2021”, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Educației, transmis la începutul anului școlar.

Sursă foto: gov.ro

Articolul Cîțu: Salariile bugetarilor vor fi înghețate la nivelul celor din decembrie 2020 până când vom analiza dacă legea salarizării este eficientă apare prima dată în Edupedu.ro.

Close