Cîțu, la ședința Comitetului România Educată: „Avem un deadline la care țin foarte mult și, domnule ministru, vreau să fiu foarte clar, este o cerință fermă a mea ca pe 10 septembrie să avem implementare” – VIDEO

Cîțu, la ședința Comitetului România Educată: „Avem un deadline la care țin foarte mult și, domnule ministru, vreau să fiu foarte clar, este o cerință fermă a mea ca pe 10 septembrie să avem implementare” – VIDEO

Premierul Florin Cîțu i-a transmis un mesaj direct ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu, la ședința Comitetului România Educată de astăzi de la Guvern, în care i-a spus că îi cere „ferm” ca implementarea proiectului prezidențial să înceapă cu data de 10 septembrie, așa cum s-a stabilit inițial. Nu este pentru prima dată când Florin Cîțu insistă pentru respectarea termenelor stabilite pentru proiectul președintelui Klaus Iohannis.

„Ne-am asumat să începem implementarea pe 10 septembrie, avem un deadline la care țin foarte mult și, domnule ministru, vreau să fiu foarte clar, este o cerință fermă a mea ca pe 10 septembrie să avem implementare, e un proiect important, nu ne permitem amânări”, a declarat Florin Cîțu la începutul ședinței Comitetului România Educată.

Sorin Cîmpeanu a anunțat în cadrul ședinței de astăzi că, la Ministerul Educației, a desemnat câte un secretar de stat responsabil pentru fiecare dintre cele 12 domenii din proiectul prezidențial.

Cîmpeanu i-a mai rugat pe colegii de cabinet să se gândească, până vineri, la persoane din ministere, din societate care să fie invitate permanent la ședințele despre România Educată.

Amintim că, pe 26 august, Cîmpeanu a declarat, în cadrul ședinței Comitetului interministerial pentru monitorizarea implementării Proiectului ”România Educată”, că „s-ar putea să avem șansa să ne ținem de cuvânt și să adoptăm până pe 10 septembrie hotărârea de guvern”, însă își manifestă cu „onestitate poate excesivă îngrijorarea cu privire la încadrarea în termenul de 1 octombrie pentru a avea un pachet legislativ coerent într-un prim draft”.

Premierul Florin Cîțu i-a transmis: „avem niște termene pe care le-am asumat, eu zic că este un  proiect prea important ca să nu ne ținem noi de termene, deci clar pe 10 septembrie vom avea acel HG și după aceea la 1 octombrie”. În cadrul aceleiași conferințe, premierul a folosit un alt nume pentru consilierul prezidențial pe Educație, Ligia Deca, spunând „Deac”.

Articolul Cîțu, la ședința Comitetului România Educată: „Avem un deadline la care țin foarte mult și, domnule ministru, vreau să fiu foarte clar, este o cerință fermă a mea ca pe 10 septembrie să avem implementare” – VIDEO apare prima dată în Edupedu.ro.

Close