Cîmpeanu: Voi susține cu toate argumentele posibile nevoia de extindere a perioadei de cursuri începând cu septembrie 2022 / Admiterea la liceu, conform proiectului “România Educată”, e posibil să o aplicăm din 2023

Cîmpeanu: Voi susține cu toate argumentele posibile nevoia de extindere a perioadei de cursuri începând cu septembrie 2022 / Admiterea la liceu, conform proiectului “România Educată”, e posibil să o aplicăm din 2023

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, și-a reafirmat miercuri seară, într-un interviu acordat B1 TV, dorința de a extinde perioada de cursuri într-un an școlar începând cu 2022-2023. El a spus că, dacă argumentele sale vor fi acceptate, modificările “vor fi anunțate din timp și vor presupune și o schimbare, mai mică sau mai mare, în structura anului școlar”.

În același interviu, el a menționat și planurile privind admiterea la liceu, anume cea pe bază de examen, propusă de proiectul “România Educată” pentru liceele de top. El a spus că o măsură în acest sens ar putea fi identificată din 2023”.

Sorin Cîmpeanu, la B1 TV:

  • “Dacă vorbim despre admiterea la liceu, aceasta sigur nu se va aplica în anul 2022. Este posibil, după identificarea unui numitor comun, să o aplicăm din 2023. Deci nu se va schimba anul acesta ceva major, din această perspectivă.”
  • “În structura anului școlar, am spus că nu modificăm, din nevoia de predictibilitate, structura anului școlar 2021-2022, însă voi susține cu toate argumentele posibile nevoia de extindere a perioadei de cursuri începând cu septembrie 2022, deci cu anul următor. Cu speranța că aceste argumente vor fi înțelese, se va înțelege că sunt în favoarea elevilor, chiar dacă nu sunt în favoarea tuturor, și nu vreau să dau exemple sub sintagma tuturor – la Ministerul Educației ne interesează educația, ne interesează elevii. Și, în speranța că vor fi acceptate, ele vor fi anunțate din timp și vor presupune și o schimbare, mai mică sau mai mare, în structura anului școlar – repet, nu 2021-2022, dar foarte posibil 2022-2023.”

Posibilitatea extinderii anului școlar începând cu anul 2022 fusese menționată de Sorin Cîmpeanu și acum o săptămână și jumătate, într-un interviu acordat Digi 24.

Acum două săptămâni, ministrul spunea, în privința examenului de admitere la liceu, conform proiectului România Educată, că acesta s-ar putea întâmpla „din toamna anului în care va trece o nouă Lege a Educației”.

Citește și:
Cîmpeanu: 1.332 de elevi nu au fost repartizați în prima etapă / În 2022 nu vor fi schimbări în metodologia de admitere la liceu. Cîmpeanu, pe 9 iulie: Examenul de admitere în liceu s-ar putea întâmpla din toamna anului în care va trece o nouă Lege a Educației. O formă coerentă am putea avea din toamna acestui an
Sorin Cîmpeanu despre viitorul an școlar: Ministerul a propus remediale pentru tot anul, pierderile de învățare se pot recupera dacă școala nu mai este întreruptă / Extinderea perioadei de cursuri se va putea face din 2022-2023 / Condițiile începerii școlii

Articolul Cîmpeanu: Voi susține cu toate argumentele posibile nevoia de extindere a perioadei de cursuri începând cu septembrie 2022 / Admiterea la liceu, conform proiectului “România Educată”, e posibil să o aplicăm din 2023 apare prima dată în Edupedu.ro.

Close