Cîmpeanu despre tezele și simulările din anul școlar 2021-2022: Tezele se vor da normal. Simulările se vor derula normal

Cîmpeanu despre tezele și simulările din anul școlar 2021-2022: Tezele se vor da normal. Simulările se vor derula normal

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat în această seară la Digi24, că tezele și simulările se vor susține în anul școlar 2021-2022: „În momentul de față, tezele se vor da normal. Simulările se vor derula normal”.

Acesta a mai precizat că ”La simulări, clasa a II-a, a IV-a, a VI-a, am spus că vrem corectarea informatizată și corectarea datelor pe fiecare item ca să avem o relevanță și să fie un instrument de decizie cu privire la porțiunile din materie în care trebuie intervenit mai puternic”.

Sorin Cîmpeanu: „În momentul de față, suspendarea tezelor a fost valabilă doar pentru anul trecut. Deci, în momentul de față, tezele se vor da normal. Simulările se vor derula normal. Mai mult decât atât, la simulări, clasa a II-a, a IV-a, a VI-a, am spus că vrem corectarea informatizată și colectarea datelor pe fiecare item ca să avem o relevanță și să fie un instrument de decizie cu privire la porțiunile din materie în care trebuie intervenit mai puternic. Deci, se vor da simulări, se vor da teze. Vrem să se deruleze normal acest an.”

Elevii nu au mai susținut tezele școlare din semestrul al II-lea al anului 2020.

Ministrul Educației a anunțat în luna iulie a acestui an că vor avea loc modificări radicale în corectarea lucrărilor de la examenele naționale și în evaluarea rezultatelor, începând de anul viitor, după ce la Evaluarea Națională au fost depuse peste 20.000 de contestații. Lucrările elevilor de clasa a VIII-a vor fi scanate chiar în sala de examen, în fața candidaților, după ce profesorii supraveghetori vor aplica pe foi un cod unic de identificare, pentru ca apoi lucrările elevilor să fie corectate online, “de către evaluatori care nu pot comunica între ei”, a declarat atunci ministrul Educației pentru EduPedu.ro.

Articolul Cîmpeanu despre tezele și simulările din anul școlar 2021-2022: Tezele se vor da normal. Simulările se vor derula normal apare prima dată în Edupedu.ro.

Close