Cîmpeanu, despre școala față în față pentru elevii de-a VIII-a și a XII-a indiferent de scenariu: Am transmis la Ministerul Sănătății rugămintea de a analiza propunerea. Trendul ascendent al ratei de infectare va duce multe localități în scenariul roșu

Cîmpeanu, despre școala față în față pentru elevii de-a VIII-a și a XII-a indiferent de scenariu: Am transmis la Ministerul Sănătății rugămintea de a analiza propunerea. Trendul ascendent al ratei de infectare va duce multe localități în scenariul roșu

Elevii de clasele a VIII-a și a XII-a vor putea opta să vină fizic la școală pentru a se pregăti pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat 2021, indiferent de scenariu, după ce Ministerul Sănătății va aproba propunerea ministrului Educației și după ce aceasta va fi cuprinsă în hotărârile Comitetului Național pentru Situații de Urgență, a declarat Sorin Cîmpeanu.

Am transmis astăzi Ministerului Sănătății rugămintea de a analiza această propunere [propunerea ca elevii de clasele a VIII-a și a XII-a să poată veni fizic la școală și în scenariul roșu – N. Red.] și de a fundamenta un răspuns din perspectivă epidemiologică. Trendul ascendent al ratei de infectare [cu COVID-19 – N. Red.] va duce multe localități în scenariul roșu. Îmi place să cred că vom lua această decizie înainte ca orașe mari să intre în scenariul roșu, scenariu în care funcționează doar grădinițele și învățământul primar“, a declarat ministrul Educației, la Digi 24.

Cîmpeanu a precizat că pentru implementarea acestei modificări “este nevoie de o hotărâre a Comitetului Național pentru Situații de Urgență. Dacă se păstrează acest trend crescător, vor ajunge la pragul de 3 la mie și vor intra în scenariul roșu. Să nu negăm opiniile specialiștilor“.

Întrebat de moderatorul Digi 24 dacă elevii din clasele terminale va trebui să opteze pentru prezența fizică sau online la școală, ministrul Educației a răspuns că “este nevoie de o analiză în urma căreia să facem propunerea ca elevii de clasele a VIII-a și a XII-a să poată să meargă la școală. O să analizăm modalitatea, nici acum cei care au persoane în familie cu vulnerabilități medicale sau cei care au impresia că au orice fel de simptome specifice nu sunt obligați să meargă la școală, chiar dacă sunt în scenariul galben“.

Oficialul a explicat că a făcut propunerea ca tinerii din clasele terminale “să poată merge la cursuri și în scenariul roșu, pentru că examenele naționale sunt definitorii pentru viitorul elevilor, sunt definitorii pentru viitorul acestei țări și având în vedere că am avut un an de predare online, care a generat pierderi, e nevoie să se poată recupera cât mai mult în vederea susținerii Evaluării Naționale și Bacalaureatului“.

Evaluarea Națională și Bacalaureatul se organizează la nivel național și nu pe scenarii – galben, roșu, verde – deci e important să le dăm șansa elevilor de a se pregăti, iar această șansă presupune prezența la școală“, a continuat Cîmpeanu.

Vom respecta un principiu simplu care să ne spună că școlile se închid ultimele și se deschid primele. Îmi place să cred că cei care sunt îndreptățiți să judece din perspectivă epidemiologică vor înțelege importanța educației pentru întreaga populație. Sistemul de educație din România se bazează extrem de mult pe reușita acestor examene. Ministerul Educației a adaptat tematica de examen, a lansat o serie de simulări pentru care e nevoie de prezență fizică, însă rezultatul va putea fi văzut când examenele vor putea fi derulate cu prezență fizică. Am văzut deja examene online care au dat ocazia unor fraude și nimeni nu își dorește acest lucru“, a precizat ministrul.

Întrebat dacă au existat situații speciale de 1 martie, zi în care elevii oferă mărțișoare sau flori, Cîmpeanu a declarat că “nu avem cunoștință să se fi întâmplat lucruri deosebite într-o zi specială. Nu avem nici motive, nici semnale, nici solicitări pentru schimbări pentru ziua de 8 martie“.

Articolul Cîmpeanu, despre școala față în față pentru elevii de-a VIII-a și a XII-a indiferent de scenariu: Am transmis la Ministerul Sănătății rugămintea de a analiza propunerea. Trendul ascendent al ratei de infectare va duce multe localități în scenariul roșu apare prima dată în Edupedu.ro.

Close