Cîmpeanu, despre demiterea inspectoarei acuzată că ar fi adus elevi la alegerile interne din PNL: Pe borderourile de vot există elevi înscriși care au votat, având vârsta mai mică de 18 ani

Cîmpeanu, despre demiterea inspectoarei acuzată că ar fi adus elevi la alegerile interne din PNL: Pe borderourile de vot există elevi înscriși care au votat, având vârsta mai mică de 18 ani

“Pe borderourile de vot de la alegerile interne PNL din județul Argeș există elevi înscriși care au votat, având vârsta mai mică de 18 ani”, a declarat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu la conferința de presă care a avut loc astăzi, legat de cazul Elena Murguleț, care a fost demisă, luni, din funcția de inspector școlar general al județului Argeș. El a mai spus că persoanele care aduc politicul în școală vor fi demise din funcțiile pe care le dețin în sistemul de învățământ.

Reporter: De ce ați luat această decizie la cerința senatoarei Alina Gorghiu?

Cîmpeanu: “Nu știu la cerința cui am luat această decizie, dar voi lua această decizie ori de câte ori un inspector general își va permite să ducă politicul în școală și elevii în politică. Cu atât mai mult dacă este vorba despre elevi minori, care nu au încă drept de vot.”

Reporter: Senatoarea nu a prezentat nicio dovadă că elevii au participat la conferința de alegeri PNL.

Cîmpeanu: “Pe borderourile de vot există elevi înscriși care au votat, având vârsta mai mică de 18 ani. Potrivit Constituției României, dreptul de vot se capătă la 18 ani.”

Amintim că senatoarea PNL Alina Gorghiu a cerut, la începutul acestei săptămâni, demiterea ”de urgență” a inspectoarei, acuzând-o că ar fi înscris elevi de liceu în partid.

Contactată de EduPedu.ro, Inspectorul Școlar General Elena Murguleț a negat acuzațiile: “Vă spun că sunt mai mult decât sunt siderată. Eu sunt un om care prețuiește copilul, elevul. Eu nu amestec lucrurile. Dacă doamna preia informații pe care nu le poate proba, pe care nu le poate asocia cu mine, atunci este o problemă”.

Motivul acuzațiilor lansate de Alina Gorghiu, crede Elena Murguleț, este că “suntem așezați în perspective diferite, sunt alegeri interne în partid, cu siguranță în echipe diferite și cum n-a putut să îmi găsească neconformități cu ce fac eu la inspectorat, au găsit de cuviință să îmi arunce pe spate lucruri de genul acesta”.

Sursă foto: concretmedia.ro / Elena Liliana Murguleț

Citește și:
Șefa ISJ Argeș a fost demisă de ministrul Educației, după scandalul în care a fost acuzată că a înscris elevi de liceu în partid / Era din tabăra Orban
Inspectorul școlar din Argeș, Elena Murguleț, despre acuzațiile Alinei Gorghiu că ar fi înscris elevi în PNL: Sunt alegeri interne în partid, suntem în echipe diferite și cum n-a putut să îmi găsească neconformități cu ce fac eu la inspectorat, a găsit de cuviință să îmi arunce pe spate lucruri de genul acesta
Bătălia internă din PNL: Alina Gorghiu cere demiterea ”de urgență” a inspectoarei școlare din Argeș, acuzată că a înscris elevi de liceu în partid

Articolul Cîmpeanu, despre demiterea inspectoarei acuzată că ar fi adus elevi la alegerile interne din PNL: Pe borderourile de vot există elevi înscriși care au votat, având vârsta mai mică de 18 ani apare prima dată în Edupedu.ro.

Close