Cîmpeanu: Am cerut în toate școlile și universitățile o raportare numerică cu privire la disponibilitatea de vaccinare a personalului din învăţamânt / Va conta în decizia de deschidere a școlilor

Cîmpeanu: Am cerut în toate școlile și universitățile o raportare numerică cu privire la disponibilitatea de vaccinare a personalului din învăţamânt / Va conta în decizia de deschidere a școlilor

Ministrul Educației a anunțat că va ține cont de câți profesori vor să se vaccineze când va lua decizia de redeschidere a școlilor. Cîmpeanu a declarat la Antena3 că a cerut tuturor școlilor și universităților care este disponibilitatea la vaccinare a personalului din învățământ. Datele au ca “termen limită 15 ianuarie, ora 16”, a mai spus ministrul, care a precizat că va ține cont de acestea în decizia de redeschidere a școlilor pe care, cel mai probabil, o va lua după 20 ianuarie.

Cîmpeanu a enumerat cei trei parametri pe care îi ia în calcul pentru deschiderea școlilor: evoluția epidemiologică, campania de vaccinare și situația elevilor aflați în risc de încheiere a mediilor.

Sorin Cîmpeanu: “După ce am avut azi consultări cu experți în educație, cu sindicate, cu asociațiile de părinți, cu cei care coordonează campania de vaccinare, cu ministrul Sănătății și Ministerul Sănătății, am decis împreună următoarele: Ministerul Educatiei îşi doreşte deschiderea cât mai grabnică a şcolilor din România în format clasic.

Acest lucru se va putea face în urma unei analize fundamentate temeinic, pentru că starea de sănătate a elevilor, studenților și cadrelor didactice este prioritară. Acestă discuție se va face pe baza a doi parametri principali. În primul rând – evoluţia epidemiologică.

Vom avea la mijlocul lunii ianuarie date cu privire la evoluția numărului de infectări în urma vacanţei de iarna. E vorba de sărbători și de Revelion.

Un al doilea parametru este modul de evoluţie al campaniei de vaccinare. Am trimis acum câteva minute în întreg sistemul de Educație, inspectorate şcolare, școli şi universităţi o solicitare cu privire la disponibilitatea de vaccinare a personalului didactic, nedidactic şi auxiliar.

Am cerut o raportare numerică cu privire la disponibilitatea de vaccinare a personalului din învăţamânt. Acest lucru este foarte important pentru a putea prioritiza personalul din învățământ în conformitate cu importanța sistemului de Educație și cu așteptările populației cu privire la redeschiderea școlilor.

Moderator: Care este data limită?

Sorin Cîmpeanu: Data limita pentru raportarea numerică este 15 ianuarie.

Moderator: Este foarte important pentru că ultimul sondaj făcut de ceio de la Federația Sindicatelor Spiru Haret nu dădea mari șanse…

Sorin Cîmpeanu: O să vă rog să-mi permiteți să fiu mai optimist și să aștept rezultatele concrete ale acestei raportări oficiale pe care am cerut-o în întrec sistemul de educație

Moderator: Deci este clar că veți ține cont de numărul celor care doresc să se vaccineze atunci când se va lua această decizie a redeschiderii școlilor. Veți ține cont și de ceea ce au cerut cei din Consiliul Național al Elevilor, ca această redeschidere să se facă în mod descentralizat? În localitățile în care nu există o raportare mare a numărului de cazuri să se facă acolo redeschiderea școlilor?

Sorin Cîmpeanu: Voi ține cont de orice scenariu care va rezulta în urma analizei pe care o voi face începând cu jumătatea lunii ianuarie, inclusiv de scenariu la care faceți referire dumneavoastră.

Aceștia au fost primii doi parametri, parametrii principali: evoluția epidemiologică și evoluția campania de vaccinare. În egală măsură o să vedem și care sunt deciziile altor state aflate într-o situație similară sau asemănătoare cu cea a României din perspectiva educației.

Vreau să vă spun că am cerut o altă raportare încă din ultimele zile ale anului trecut inspectoratelor școlare cu privire la estimările pe care le are fiecare unitate de învățământ despre elevii aflați în risc de încheiere a mediilor pe semestrul I, risc cauzat de dificultățile întâmpinate pe parcursul procesului de predare online. Termenul este 11 ianuarie. În acest fel vom știi și unde este nevoie să intervenim pentru susținerea suplimentară a celor care au înregistrat dificultăți în procesul de învățare predarea online. Este vorba despre acțiuni remediale.

Moderator: Ne puteți spune acum cam când veți lua decizia dacă se deschid sau nu școlile și sub ce formă, pentru că predecesorii dumneavoastră veneau cu anunțurile cu foarte puțin timp înainte și tocmai de aceea aș vrea să știu dacă luați în calcul să luați cu un timp mai mare înainte?

Sorin Cîmpeanu: Pe parcursul acestei săptămâni voi continua consultările cu cei din sistemul de educație. Am planificat deja întâlniri cu reprezentanții sindicatelor, Consiliului Național al elevilor, asociațiilor studențești. Pe parcursul săptămânii viitoare voi avea consultări împreună cu cei implicați în campania de vaccinare, cu ministrul sănătății și cu personalul din Ministerul Sănătății. După această perioadă decizia va fi luată oricum în cea de-a doua jumătate a lunii ianuarie, foarte probabil în luna de ultima decadă a lunii ianuarie”

Declarațiile ministrului Cîmpeanu vin la o zi după ce coordonatorul campaniei de vaccinare din România, medicul Valeriu Gheorghiță a anunțat că deschiderea școlilor nu este condiționată de vaccinarea profesorilor.

Medicul a mai declarat că profesorii se vor vaccina în etapa a doua a campaniei de vaccinare.

„Intenționez ca după jumătatea lunii ianuarie să începem vaccinarea pentru etapa a 2-a, în mod deosebit cu cele mai vulnerabile persoane, persoane la risc să dezvolte infecții severe și de asemenea cu risc să răspândească rapid infecția, cum este cazul celor internați în centrele medico-sociale și centrele rezidențiale”, a spus Gheorghiță.

Foto: gov.ro

Articolul Cîmpeanu: Am cerut în toate școlile și universitățile o raportare numerică cu privire la disponibilitatea de vaccinare a personalului din învăţamânt / Va conta în decizia de deschidere a școlilor apare prima dată în Edupedu.ro.

Close