Cîmpeanu: 192 de elevi și 115 angajați din sistemul de învățământ, infectați / Este în mod evident o creștere față de perioada anterioară

Cîmpeanu: 192 de elevi și 115 angajați din sistemul de învățământ, infectați / Este în mod evident o creștere față de perioada anterioară

Un număr de 192 de elevi şi 115 angajaţi din sistemul educaţional au fost raportaţi marţi că s-au infectat cu noul coronavirus, a declarat într-o conferinţă de presă ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, transmite Agerpres.

„Ultimele raportări de astăzi: sunt 192 de elevi infectaţi şi 115 angajaţi din sistemul de învăţământ. Este în mod evident o creştere faţă de perioada anterioară. De aceea am spus că această micşorare a mobilităţii în luna aprilie prin extinderea vacanţei de primăvară îşi va putea aduce aportul la obiectivul de a diminua pericolul de infectare, de a lăsa timp suficient pentru campania de vaccinare, care din fericire merge bine”, a spus Cîmpeanu.

Ministrul a adăugat că nu există o problemă cu stocurile de măşti în şcoli.

„Urmărim în permanenţă stocurile de măşti disponibile. Au fost achiziţionate prin intermediul inspectoratelor şcolare. Am plecat cu un stoc de 37 de milioane de măşti, s-au adăugat la acest stoc măştile achiziţionate de către autorităţile locale. Ministerul Educaţiei recent a semnat un protocol de parteneriat prin care au fost donate 500.000 de măşti către şcolile din România, către judeţele care au avut o diminuare a stocurilor, dar în niciun judeţ nu există o epuizare a stocurilor de măşti. Deci, măşti există”, a susţinut Cîmpeanu.

Sursă foto: Pixabay

Citește și:
Ministerul Educației: 211 cazuri de COVID-19 la elevi în ultima săptămână / Se constată o ușoară creștere a numărului mediu zilnic de infectări
VIDEO Cîmpeanu: Evaluarea Națională se va derula în perioada 5 iulie – 8 iulie, admiterea la liceu, după această dată / Toți elevii și copiii vor avea vacanță din 2 aprilie până pe 4 mai, în vacanță nu se fac cursuri online
Extinderea vacanței de primăvară ca să includă şi Paștele catolic și cel ortodox, luată în calcul de ministrul Educației: Vom anunța acest lucru
ULTIMA ORĂ Cîmpeanu: Școlile vor rămâne deschise cel puțin până pe 1 aprilie. Examenul de Evaluare Națională pentru clasa a VIII-a se mută după Bacalaureat 

Articolul Cîmpeanu: 192 de elevi și 115 angajați din sistemul de învățământ, infectați / Este în mod evident o creștere față de perioada anterioară apare prima dată în Edupedu.ro.

Close