Cel puțin un copil din șapte, direct afectat de restricțiile de tip lockdown. Educația a peste 1,6 miliarde de copii a fost influențată negativ – Raport UNICEF

Cel puțin un copil din șapte, direct afectat de restricțiile de tip lockdown. Educația a peste 1,6 miliarde de copii a fost influențată negativ – Raport UNICEF

„Cel puţin un copil din şapte pe plan global a fost în mod direct afectat de restricţiile de tip lockdown, iar educaţia a peste 1,6 miliarde de copii a fost influenţată negativ”, potrivit unui raport UNICEF, după cum informează Agerpres. Pandemia de COVID-19 a agravat şi mai mult problemele de sănătate mintală ale copiilor şi adolescenţilor pe plan global, domeniu care necesită o alocare de fonduri suplimentare, conform organizației UNICEF.

La nivel mondial, „mai mult de un adolescent din şapte cu vârste cuprinse între 10 şi 19 ani trăieşte cu o tulburare mintală diagnosticată” şi „aproape 46.000 de adolescenţi se sinucid în fiecare an, ceea ce constituie una dintre principalele cinci cauze de deces pentru această categorie de vârstă”, potrivit raportului menționat anterior.

Foto: captură Raport UNICEF

„Consecinţele pandemiei sunt considerabile şi este vorba doar despre partea vizibilă a aisbergului. Şi înainte de apariţia acesteia, mult prea mulţi copii care sufereau de probleme de sănătate mintală nu primeau îngrijiri de specialitate”, a spus directorul general al UNICEF, Henrietta Fiore, într-un comunicat.

Potrivit raportului însă, „doar circa 2% din bugetele publice alocate sănătăţii sunt destinate domeniului sănătăţii mintale pe plan global”. UNICEF a făcut apel la „alocarea de urgenţă a unor fonduri pentru sănătatea mintală a copiilor şi adolescenţilor”.

UNICEF, agenţia ONU specializată în domeniul drepturilor copiilor, a publicat marţi un raport despre sănătatea mintală a copiilor pe plan global, cu prilejul unei conferinţe internaţionale despre sănătate mintală organizată la Paris şi intitulată „Mind Our Rights, Now!”.

Articolul Cel puțin un copil din șapte, direct afectat de restricțiile de tip lockdown. Educația a peste 1,6 miliarde de copii a fost influențată negativ – Raport UNICEF apare prima dată în Edupedu.ro.

Close