Cadrul legal pentru funcționarea unității care finanțează cercetarea și instituțiile de învățământ superior, UEFISCDI, a fost adoptat în Senat, după aproape 11 ani

Cadrul legal pentru funcționarea unității care finanțează cercetarea și instituțiile de învățământ superior, UEFISCDI, a fost adoptat în Senat, după aproape 11 ani

Senatul a adoptat, luni seară, legea prin care e pusă în aplicare o ordonanță adoptată în 2010, pe baza căreia s-a constituit, în forma sa actuală, unitatea guvernamentală care administrează circa o cincime din banii de cercetare, competițiile de granturi și registrele universităților, UEFISCDI. Senatul este camera decizională. Votul vine la două săptămâni după ce Comisia de învățământ din Senat a admis cererea de aprobare a ordonanței și după mulți ani în care proiectul a fost folosit politic în Parlament, unde s-a încercat în mod repetat desființarea instituției respective și împărțirea ei în mai multe entități.

Legea rămăsese “la sertar” după ce o formă anterioară, de “respingere” a ordonanței de înființare a UEFISCDI (Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării), fusese retrimisă spre reexaminare în Parlament de fostul președinte Traian Băsescu. Pe 9 februarie a.c., în Comisia de învățământ a Senatului, proiectului de lege i-au fost aduse o serie de amendamente prin care legea a devenit una de aprobare a ordonanței.

Votul din Parlament are loc în contextul în care, după formarea noului guvern, cercetarea, administrată până acum de fostul Minister al Educației și Cercetării, a trecut la noul Minister al Cercetării, Inovării și Digitalizării, apărând o luptă în interiorul coaliției de guvernare pentru controlul asupra UEFISCDI. Între timp, un manifest semnat de câteva zeci de profesori și cercetători români din țară și din străinătate cere reorganizarea instituției și înființarea unui Consiliu pentru Cercetare, independent, care să se ocupe de acest domeniu. 

UEFISCDI – Scurt istoric

Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI), înființată în 1999, funcționează în actuala formă în baza unei ordonanțe din 2010, ce a comasat vechea Unitate Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior și a Cercetării Științifice Universitare cu alte două foruri – vechiul Centru Național de Management Programe și Agenția Managerială de Cercetare Științifică, Inovare și transfer Tehnologic – Politehnica. Legea menită să pună în aplicare ordonanța a devenit, după ani, una de respingere a acelei ordonanțe, dar fostul președinte Traian Băsescu a trimis-o înapoi spre reexaminare în parlament, în 2014. În 2015, când ministru era tot Sorin Cîmpeanu, au fost reluate presiunile în comisia din Senat condusă atunci de Ecaterina Andronescu, tot în contextul discutării cadrului legal de funcționare – detalii aici și aici, De atunci, a rămas la sertar, blocată în procedurile de la Senat, cu excepția unor scurte mobilizări politice în 2017 și 2019.

Citește și:
Luptă în coaliția de guvernare pe controlul UEFISCDI, care gestionează circa 20% din banii cercetării și registrele universitare. Cum argumentează ministrul USR-Plus al Cercetării mutarea instituției în subordinea sa și ce spune directorul Adrian Curaj / În Parlament, pe ordinea de zi este cadrul legal al funcționării instituției
Reorganizarea forului care controlează circa 20% din banii de cercetare, UEFISCDI, și înființarea unui Consiliu independent care să se ocupe de domeniu este cerută printr-un manifest semnat de zeci de profesori și cercetători români, de la universități din România și din lume

Articolul Cadrul legal pentru funcționarea unității care finanțează cercetarea și instituțiile de învățământ superior, UEFISCDI, a fost adoptat în Senat, după aproape 11 ani apare prima dată în Edupedu.ro.

Close