Bulgaria: Școlile se închid împreună cu mall-urile, restaurantele și sălile de sport, până pe 21 decembrie, pentru a limita răspândirea coronavirusului

Bulgaria: Școlile se închid împreună cu mall-urile, restaurantele și sălile de sport, până pe 21 decembrie, pentru a limita răspândirea coronavirusului

Școlile și facultățile din Bulgaria vor trece la cursuri online, iar grădinițele se vor închide complet. Restricțiile intră în vigoare vineri seară, autoritățile motivând că sunt necesare pentru ca sistemul sanitar să nu fie copleșit potrivit Biziday.ro, care citează Reuters. 

”Un singur lucru s-a dovedit eficient împotriva COVID-19, anume carantina sau limitarea contactelor sociale” a declarat premierul țării, Boyko Borissov. Inspectorul șef din domeniul sănătății a completat: ”Măsurile sunt necesare pentru ca fiecare dintre noi să poată sărbători Crăciunul”.

La o populație de circa șapte milioane de locuitori, Bulgaria a înregistrat aproape 130 de mii de cazuri și peste 3.200 de decese. În ultimele 14 zile, în Bulgaria rata mortalității raportată la suta de mii de locuitori a fost a treia cea mai mare din UE, după Belgia și Cehia.

CItește articolul complet pe Biziday.ro

Photo 126289080 © Tigger76Dreamstime.comDreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care site-ul Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Bulgaria: Școlile se închid împreună cu mall-urile, restaurantele și sălile de sport, până pe 21 decembrie, pentru a limita răspândirea coronavirusului apare prima dată în Edupedu.ro.

Close