București: Aproape 16.000 de elevi au participat, luni, la Evaluarea Națională la Limba și Literatura Română / 195 de absenți

București: Aproape 16.000 de elevi au participat, luni, la Evaluarea Națională la Limba și Literatura Română / 195 de absenți

Peste 16.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a din București s-au înscris să susțină proba scrisă din cadrul Evaluării Naționale, potrivit datelor anunțate, luni, de Inspectoratul Școlar al Municipiului București. Dintre aceștia, au fost prezenți 15.809 candidați, iar 195 nu s-au prezentat la examen, arată comunicatul instituției.

Acesta amintește că niciun candidat nu a avut temperatura peste maximul admis.
Următoarea probă va avea loc miercuri, 17 iunie (Matematică), iar ultima probă, la Limba și literatura maternă, va fi susținută joi, 18 iunie, de elevii care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă. Primele rezultate vor fi afișate luni, 22 iunie, până la ora 14:00.

Rezultatele finale vor fi anunțate sâmbătă, 27 iunie.

Foto: Pexels.com

Articolul București: Aproape 16.000 de elevi au participat, luni, la Evaluarea Națională la Limba și Literatura Română / 195 de absenți apare prima dată în Edupedu.

Close