Primul caz de elev infectat cu noul coronavirus, după redeschiderea școlilor, la un liceu din Iași

Primul caz de elev infectat cu noul coronavirus, după redeschiderea școlilor, la un liceu din Iași

Primul caz de elev infectat cu noul coronavirus, după redeschiderea școlilor, a fost confirmat la un liceu din Iași, a declarat pentru Edupedu.ro Luciana Antoci, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Iași.

Este vorba despre un absolvent de clasa a VIII-a de la Liceul Sportiv din Iași. „A fost diagnosticat cu COVID-19 împreună cu părinții lui, vineri seara, în condițiile în care bunica lui a fost la spital să-și facă analizele preliminare pentru o operație.

Acolo ea a fost diagnosticată și apoi și părinții copilului și copilul au fost diagnosticați cu COVID-19”, a mai spus purtătorul de cuvânt al ISJ Iași.

„Elevul diagnosticat a fost înregistrat la controlul epidemiologic din zilele de pregătire cu temperatură de 36,3ºC și a depus declarația conform căreia nu are în familie cazuri de COVID-19”, a mai spus reprezentanta ISJ Iași.

Toți ceilalți 10 elevi de clasa a VIII-a, colegii elevului infectat, precum și profesorii lor sunt acum în izolare la domiciliu, sub supravegherea DSP Iași, a precizat sursa citată.

Elevul a fost la școală săptămâna trecută pentru pregătirea de Evaluarea Națională, a declarat pentru Edupedu.ro Luciana Antoci, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Iași.

În acest moment, autoritățile sanitare vor urma procedura, vor testa contacții apropiați ai elevului, dar decizia aparține DSP Iași. Toți colegii elevului, care au fost săptămâna trecută la școală, vor face de azi ore online de pregătire, de acasă. Aceștia și familiile lor sunt de azi în izolare controlată de DSP Iași. „Pobabil că DSP va decide testarea lor înainte de examene”, a mai spus reprezentanta ISJ.

Profesorii de matematică și română pe care elevii i-au avut la cursurile de pregătire de la școală au rămas și ei acasă.

„După ce ieri, pe 8 iunie, s-a făcut decontaminarea școlii, de către o firmă specializată, Liceul cu Program Sportiv din Iași a fost deschis azi pentru grupele de clasa a XII-a care fac pregătire pentru Bac, la decizia DSP”, a mai spus Luciana Antoci pentru Edupedu.ro.

Reamintim că perioada de pregătire continuă până pe 12 iunie, când se încheie cursurile anului școlar 2019-2020.

Informații de background

Amintim că Ministerul Educației a decis să organizeze în premieră o sesiune specială de Evaluare Națională, pentru absolvenții de clasa a VIII-a afectați de pandemie.

Această a doua sesiune de Evaluare Națională 2020 are programat primul examen pe 29 iunie, la 2 săptămâni după sesiunea normală a examenelor pentru absolvenții de clasa a VIII-a.

DOCUMENT Calendarul sesiunilor speciale de BAC și Evaluare Națională 2020:

 

La aceste sesiuni speciale vor participa absolvenții de gimnaziu și de liceu care nu pot participa la sesiunea normală, din cauze medicale sau din cauza carantinei institutite pentru ei sau familiile lor.

Calendarul sesiunii “normale” de Evaluare Națională 2020:
2-5 iunie 2020 Înscrierea la evaluarea națională
15 iunie 2020 Limba și literatura română – probă scrisă
17 iunie 2020 Matematica – probă scrisă
18 iunie 2020 Limba și literatura maternă – probă scrisă
22 iunie 2020 (până la ora 14:00) Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor
22 iunie (ora 16:00-ora 19:00) – 23 iunie (ora 8:00-ora 12:00) Depunerea contestațiilor
23-26 iunie 2020 Soluționarea contestațiilor
27 iunie 2020 Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor

Noutățile de la Evaluarea Națională 2020:

  • Programele pentru disciplinele de examen, valabile pentru evaluarea națională pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul școlar 2019-2020, sunt cele aprobate prin Ordinul ministrului educației și cercetării nr. 4.115/2020 privind aprobarea programelor pentru evaluarea națională pentru absolvenții clasei a VIII-a și pentru probele scrise ale examenului de bacalaureat național, în anul școlar 2019-2020.
  • Supravegherea probelor scrise este asigurată, pentru fiecare sală, de minimum un asistent, cadru didactic de altă specialitate decât cea corespunzătoare disciplinei la care se susține proba.
  • Pentru elevii care solicită și primesc, în cazuri justificate, aprobarea Comisiei Naționale de Organizare a Evaluării Naționale de susținere a probelor cu subiectul de rezervă se organizează proba scrisă/probele scrise după finalizarea ultimei probe prevăzute în Calendarul de desfășurare a evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul școlar 2019-2020. 
  • Candidații care depun/transmit prin mijloace electronice contestații completează, semnează și depun/transmit prin mijloace electronice o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere. În cazul candidatului minor, declarația-tip este semnată și de către părinții/ reprezentanții legali ai acestuia.

Foto: Google StreetView

 

Articolul Primul caz de elev infectat cu noul coronavirus, după redeschiderea școlilor, la un liceu din Iași apare prima dată în Edupedu.

Close