Peste 59.000 de note de la Bacalaureat, modificate după contestații. Numărul este unul fără precedent în istoria recentă a acestui examen

Peste 59.000 de note de la Bacalaureat, modificate după contestații. Numărul este unul fără precedent în istoria recentă a acestui examen

Notele a peste 59.000 de lucrări au fost modificate după contestații, adică 94,15% din totalul lucrărilor contestate. Numărul este unul fără precedent în istoria recentă acestui examen, cu 12 mii mai mare față de cel al lucrărilor modificate anul trecut, potrivit unei analize Edupedu.ro.

Nu a mai existat un număr atât de mare de contestații în perioada analizată, 2014-2020, iar numărul notelor modificate este și el fără precedent.

În graficul de mai jos se poate vedea situația contestațiilor și a numărul de note modificate.

Dacă în anii 2014-2016 numărul de note modificate nu depășea 20 de mii, în periaoda 2017-2020 numărul acestor note modificate este constant peste 40.000. În 2020 este cel mai mare număr de contestați și cel mai mare număr de note modificate.

Procentual, notele modificate reprezintă 94,15% în 2020. Asta înseamnă că din 100 de candidați care au contestat nota primită, 94 au avut nota modificată la recorectare.

Impactul acestor recorectări este unul vizibil în rata de promovare. Ministerul Educației a anunțat duminică o creștere cu 1,6 puncte procentuale a ratei de promovare a examenului de Bacalaureat 2020, după soluționarea contestațiilor. Mai exact 64.5% dintre elevii prezenți la examenele bacalaureatului au promovat probele, după modificarea notelor în cadrul contestațiilor, față de 62.9% înainte de contestații.

Foto: © Maurice Van Den Bosch | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care site-ul Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Citește și:

 

Articolul Peste 59.000 de note de la Bacalaureat, modificate după contestații. Numărul este unul fără precedent în istoria recentă a acestui examen apare prima dată în Edupedu.

Close