BREAKING Peste 167 de mii de elevi fac școală online, iar peste 2.600 de profesori si angajați ai școlilor sunt infectați, anunță Ministerul Educației

BREAKING Peste 167 de mii de elevi fac școală online, iar peste 2.600 de profesori si angajați ai școlilor sunt infectați, anunță Ministerul Educației

Peste 167 de mii de elevi fac școală online, iar peste 2.600 de profesori și angajați ai școlilor sunt infectați, anunță Ministerul Educației într-un comunicat. Creșterea numărului elevilor care fac școala online este de aproape 10 ori în doar o săptămână. La cei 2.918.275 elevi din sistemul de învățământ, cei aflați acum online reprezintă 5,7%.

„Conform centralizării raportărilor din unitățile de învățământ preuniversitar, astăzi, 29 septembrie 2021, situația epidemiologică este următoarea:  

  • Preșcolari/elevi confirmați Covid-19: 8.470;
  • Angajați din învățământ confirmați Covid-19: 2.688 de persoane
  • Clase/grupe cu activitate față în față suspendată ca urmare a cazurilor confirmate: 6.874;
  • Număr copii/elevi din clasele/grupele cu activitate față în față suspendată ca urmare a cazurilor confirmate: 167.298.”

Părinții acestor peste 167 de mii de elevi care învață online nu beneficiază de nicio măsură de sprijin în acest moment, iar Guvernul Cîțu nu a adoptat în ședința de miercuri măsura promisă în urmă cu o săptămână, prin care părinții elevilor care fac școală online pot să obțină zile libere de la angajatori și o indemnizație pentru timpul petrecut acasă.

Foto: © Madhourse | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care site-ul Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil. Pentru școli, elevi și studenți Dreamstime.com oferă 50% reducere la toate planurile, până la sfârșitul lunii septembrie

Articolul BREAKING Peste 167 de mii de elevi fac școală online, iar peste 2.600 de profesori si angajați ai școlilor sunt infectați, anunță Ministerul Educației apare prima dată în Edupedu.ro.

Close