BREAKING Monica Anisie: La momentul acesta, rata la nivelul municipiului București este de 2,69, deci nu s-a trecut peste pragul de 3. Se trece în scenariul roșu dacă mai multe zile există pragul de 3, rata de infectare la nivel de localitate

BREAKING Monica Anisie: La momentul acesta, rata la nivelul municipiului București este de 2,69, deci nu s-a trecut peste pragul de 3. Se trece în scenariul roșu dacă mai multe zile există pragul de 3, rata de infectare la nivel de localitate

La momentul acesta, rata de infectare cu noul coronavirus la nivelul municipiului București “este de 2,69, deci nu s-a trecut peste pragul de 3. Prin urmare, noi, la momentul acesta, am avut numai o ședință de lucru în așa fel încât să fim pregătiți dacă este nevoie”, a declarat ministrul Educației, Monica Anisie, la finalul ședinței de lucru pe care a convocat-o la Prefectura București, la care a participat și conducerea DSP.

Prefectura București a organizat astăzi o ședință la care au participat ministrul Educației, directorul Direcției de Sănătate Publică (DSP) și inspectorii școlari de sectoare.

Monica Anisie, cele mai importante declarații:
  • Am solicitat această întâlnire domnului prefect, pentru ca în această perioadă să ne pregătim dacă există posibilitatea să intrăm în scenariul roșu.
  • Noi am luat în calcul toate variantele posibile, în așa fel încât să nu fie puși în pericol elevii și profesorii.
  • Prin urmare, pot să vă spun că la momentul acesta rata la nivelul municipiului București este de 2,69, deci nu s-a trecut peste pragul de 3.
  • Prin urmare, noi, la momentul acesta, am avut numai o ședință de lucru în așa fel încât să fim pregătiți dacă este nevoie.
  • În ordinul comun este prevăzut că dacă mai multe zile există pragul de 3, rata de infectare la nivel de localitate, se trece în scenariul roșu.

Articolul BREAKING Monica Anisie: La momentul acesta, rata la nivelul municipiului București este de 2,69, deci nu s-a trecut peste pragul de 3. Se trece în scenariul roșu dacă mai multe zile există pragul de 3, rata de infectare la nivel de localitate apare prima dată în Edupedu.

Close