BREAKING Ministerul Educației a suspendat toate olimpiadele școlare județene și competițiile sportive

BREAKING Ministerul Educației a suspendat toate olimpiadele școlare județene și competițiile sportive

Ministerul Educației a suspendat toate olimpiadele școlare județene și competițiile sportive, a declarat pentru Edupedu.ro ministrul Monica Anisie. “Am decis suspendarea tuturor olimpiadelor școlare și concursurilor sportive, vorbim deocamdată de etapele județene și vedem cum evoluează lucrurile până la naționale. Dar să suspend cursurile școlare, eu nu pot face asta acum. Numai comitetul de criză poate lua această decizie”, a declarat pentru Edupedu.ro ministrul Monica Anisie.

Decizia de a suspenda cursurile în toate școlile și grădinițele nu poate fi luată, în această situație, de Ministerul Educației.

În momente ca acesta, în care se constituie comitetul național de criză, numai această instituție poate să ia decizia suspendării cursurilor“, a explicat pentru Edupedu.ro ministrul Educației. Precizăm că acest comitet de criză este condus de ministrul de Interne, Marcel Vela.

Monica Anisie a anunțat că prevederea conform căreia practica în spitale este suspendată se aplică și în cazul elevilor de la școlile sanitare postliceale.

Ministerul Educației a anunțat și printr-un comunicat de presă că ministrul Anisie “a convocat o videoconferință cu inspectorii școlari generali și inspectorii școlari generali adjuncți în care s-au discutat măsurile de prevenire și combatere a îmbolnăvirilor cu COVID-19 în unitățile de învățământ. De asemenea, ministrul a subliniat importanța dotării școlilor cu săpun și dezinfectant, iar inspectorii trebuie să se asigure de existența acestora, monitorizând situația”.

“Ca o măsură de prevenire a îmbolnăvirii, ministrul educației și cercetării a hotărât suspendarea desfășurării tuturor olimpiadelor școlare județene și regionale, precum și a competițiilor sportive, până la o dată care va fi comunicată ulterior“, anunță Ministerul, într-un comunicat remis Edupedu.ro.

În cadrul videoconferinței a fost discutată și Procedura și criteriile de suspendare a cursurilor școlare în unitățile de învățământ în contextul confirmării unui caz/mai multor cazuri de COVID-19. Conform art. 4 din Hotărârea nr.7 a Grupului de suport tehnico-științific privind gestionarea bolilor înalt contagioase pe teritoriul României, toți cetățenii români care se întorc din Italia, China, Iran, Coreea de Sud, vor fi izolați la domiciliu pentru o perioadă de 14 zile. Acest articol se impune și tuturor elevilor/studenților/cadrelor didactice care se întorc din țările menționate.

Totodată, inspectoratele școlare au obligația de a monitoriza toate cazurile de elevi și cadre didactice care sunt izolați la domiciliu și să raporteze zilnic Ministerului Educației și Cercetării.

Ministerul Educației precizează că :suspendarea cursurilor din unitățile de învățământ este în atributul EXCLUSIV al Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență”.

Știre în curs de actualizare

 

Articolul BREAKING Ministerul Educației a suspendat toate olimpiadele școlare județene și competițiile sportive apare prima dată în Edupedu.

Close