BREAKING Klaus Iohannis: Școlile trebuie să treacă toate în online / Ludovic Orban: Aplicabilitatea acestor decizii va fi de luni

BREAKING Klaus Iohannis: Școlile trebuie să treacă toate în online / Ludovic Orban: Aplicabilitatea acestor decizii va fi de luni

Școlile trebuie să treacă toate în online, a anunțat în această seară președintele Klaus Iohannis, într-o declarație care a luat prin surprindere întreaga societate. “Măsurile care s-au luat până acuma nu mai sunt suficiente. Sunt necesare măsuri în plan național”, a afirmat Iohannis în cadrul ședinței de guvern pe care o conduce la Palatul Victoria. Premierul Ludovic Orban a declarat ulterior că “măsurile prezentate de domnul președinte trebuie transpuse în hotărârea de guvern privind starea de alertă” și că “aplicabilitatea acestor decizii va fi de luni”.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat anularea descentralizării deciziei în educație și închiderea tuturor școlilor din țară.

Măsurile care s-au luat până acuma nu mai sunt suficiente. Sunt necesare măsuri în plan național, precum școlile să treacă toate în online, angajații și din public și din privat să treacă la telemuncă peste tot unde este posibil, magazinele trebuie să fie închise seara cel târziu la ora 9, circulația pe timpul nopții trebuie restricționată, petrecerile și cele publice și cele private trebuie interzise, târgurile și piețele trebuie închise, portul măștii trebuie să devină obligatoriu peste tot în țară, în toate locurile publice și la toate locurile de muncă, indiferent dacă vorbim de locuri publice din interior sau exterior“, a declarat Klaus Iohannis la Palatul Victoria, unde conduce ședința de Guvern.

Premierul Ludovic Orban a anunțat apoi, în cadrul aceleiași ședințe de guvern, că “măsurile prezentate de domnul președinte trebuie transpuse în hotărârea de guvern privind starea de alertă. (…) Aplicabilitatea acestor decizii va fi de luni“.

Citește și:
BREAKING Creșele și after school-urile rămân deschise. Ludovic Orban: Grădinițele și școlile se închid pentru 30 de zile. În clasele I-IV e un pic mai complicat, dar se vor face “niște recapitulative” când se va reveni în clase
Mircea Miclea, reacție rapidă la anunțul lui Iohannis: Sper ca guvernul să nu ia decizia de închidere a tuturor școlilor din România. Sfidează toate datele științifice
România, a treia țară din Europa care anunță închiderea școlilor, după Cehia și Polonia. Restul statelor mențin deschise școlile, total sau parțial
Organizaţia Mondială a Sănătăţii cere ca şcolile să rămână deschise: „Trebuie să menţinem şcolile deschise până la capăt, pentru că nu ne permitem o generaţie pierdută”
Reacția elevilor la închiderea intempestivă a tuturor școlilor din România: Profundă iresponsabilitate. Dezaprobăm hotărârea

Articolul BREAKING Klaus Iohannis: Școlile trebuie să treacă toate în online / Ludovic Orban: Aplicabilitatea acestor decizii va fi de luni apare prima dată în Edupedu.

Close