BREAKING Bucureștiul se menține în scenariul galben. Rata de infectare COVID a scăzut la 2,52 la mie / De luni se ridică mai multe restricții / Ce înseamnă acest scenariu pentru școli

BREAKING Bucureștiul se menține în scenariul galben. Rata de infectare COVID a scăzut la 2,52 la mie / De luni se ridică mai multe restricții / Ce înseamnă acest scenariu pentru școli

Bucureștiul se menține pentru a treia zi consecutiv în scenariul galben, după ce rata de infectare COVID a scăzut la 2,52 la mie, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, citat de G4Media.ro. Pentru școli, potrivit declarațiilor președintelui Iohannis, scenariul galben, dacă va fi păstrat, ar înseamna reluarea predării față în față la grădiniță, la clasele I-IV și la clasele terminale (VIII, XII).

UPDATE: Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CMBSU) a decis vineri ridicarea, începând de luni, a mai multor restricții în Capitală, având în vedere că trei zile la rând incidenţa infectării cu COVID-19 s-a situat sub 3 la mia de locuitori, scrie G4Media.ro.

Știrea inițială:

Capitala a ieșit miercuri din scenariul roșu, pentru prima dată de la începutul lunii octombrie.

La această oră este convocată ședința Comitetului Municipal pentru Situații de Urgență pentru a discuta despre ridicarea unor restricții în București.

Este vorba despre permiterea funcţionării cu o capacitate de maxim 30% a sălilor de spectacole şi cinematografelor, redeschiderea activităţilor în interior a restaurantelor, cafenelelor şi barurilor, în limita a maxim 30% din capacitatea unităţii şi permiterea activităţilor cu publicul, până în limita a 30% a spaţiului destinat, a operatorilor economici licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc.

Citește mai mult despre scenariul galben în București pe G4Media.ro

În privința școlilor, președintele Klaus Iohannis și, apoi, alte oficialități au declarat că intenția este de redeschidere pe 8 februarie, o decizie urmând să fie luată pe 2 februarie. Scenariile de reluare a școlii, după cum au fost prezentate de șeful statului:

  • “Se revine, practic, la sistemul descentralizat care ține cont de evoluția pandemiei din fiecare localitate.
  • În acest fel, în semestrul II, în localitățile care se încadrează în așa-numitul scenariu verde, cu relativ puține cazuri, toate școlile se redeschid fizic, copiii merg la școală.
  • În localitățile care se încadrează în scenariul galben, adică sunt ceva mai multe cazuri de infectare, lucrurile se schimbă în sensul că merg în continuare la școală, mai exact la grădiniță și la școală, copiii de grădiniță, copiii din ciclul primar, clasele I-IV, și copiii din clasele terminale – VIII, XII.
  • În cazul în care localitatea intră în scenariul roșu, continuă pentru un timp să meargă la școală și la grădiniță copiii de grădiniță și de ciclu primar, dar ceilalți nu mai merg la școală.
  • Deci, repet: scenariul verde – toți merg la școală. Scenariul galben – grădinițele, clasele I-IV, VIII și XII merg la școală, celelalte clase stau în on-line. Scenariul roșu, când se depășește numărul de 3, la început rămân acasă copiii din clasele V-VIII și liceele, dar continuă să meargă grădinițele și clasele primare. Atunci când se ajunge cu rata de infectare peste 6, localitatea se carantinează și toată lumea stă acasă, școlile se închid, se merge în on-line.”

Articolul BREAKING Bucureștiul se menține în scenariul galben. Rata de infectare COVID a scăzut la 2,52 la mie / De luni se ridică mai multe restricții / Ce înseamnă acest scenariu pentru școli apare prima dată în Edupedu.ro.

Close