Bătălia pe banii europeni pentru școli și profesori: Ministrul Fondurilor vrea să preia de la Educație instituția care gestionează finanțarea. Boloș ar urma să decidă proiectele din educație și cercetare care vor primi bani

Bătălia pe banii europeni pentru școli și profesori: Ministrul Fondurilor vrea să preia de la Educație instituția care gestionează finanțarea. Boloș ar urma să decidă proiectele din educație și cercetare care vor primi bani

Marcel Boloș vrea să preia, pe model PSD, instituția din Ministerul Educației care decide care sunt ideile și proiectele din educație și cercetare care pot primi finanțare europeană. Un proiect de Hotărâre de Guvern pus în dezbatere de Ministerul Fondurilor Europene prevede că instituția condusă de Boloș devine titular de program și autoritate de management pentru, printre altele, Programul Operațional Educație și Ocupare. Același lucru l-a încercat, în 2018, ministrul social-democrat Rovana Plumb.

Asta înseamnă că instituția care ar urma să decidă care sunt ideile și proiectele din educație și cercetare care au șanse la finanțare europeană, instituția responsabilă pentru selecția cererilor de finanțare și pentru încheierea contractelor de finanțare nerambursabilă va fi Ministerul Fondurilor, nu Ministerul Educației. Nu este clar cine sunt specialiștii cu care Boloș va lua deciziile în educație, însă dacă proiectul de HG va fi adoptat, atunci Ministerul Educației va putea doar să accepte propunerile și ideile din partea celorlalte ministere, nu să decidă. 

Întrebat de ce vrea mutarea Organismului Intermediar POCU de la Ministerul Educației la Ministerul Fondurilor Europene, Marcel Boloș a declarat: “Aș vrea să nu comentez acest lucru până la nivel de argumente, dar vă spun că acolo lucrurile se văd de la distanță în ceea ce privește întârziere a proiectelor, în ceea ce privește întocmirea documentelor pentru ceea ce înseamnă îndeplinirea condițiilor favorizante pentru România, în general măsurile pe care le luăm să știți că sunt de natură să ducă la îmbunătățirea procesului de fonduri europene și nu să mergem cu un pas în spate“. Afirmațiile au fost făcute în cadrul unei dezbateri organizate de Curs de Guvernare.

De precizat că planul ministrului Fondurilor Europene vine în contextul în care Ministerul Educației gestionează acum din fonduri europene proiectul gigant de formare a profesorilor numit CRED, în valoare 42 de milioane de euro, și nu a fost prezentat un raport de stadiu al acestui proiect din care să reiasă că ar fi probleme în gestionarea fondurilor europene, așa cum sugerează ministrul Fondurilor Europene.

Cel care vrea să preia gestionarea banilor europeni de la educație și cercetare este Marcel Boloș, dur criticat de rectorul Universității Babeș-Bolyai, Daniel David, pentru proiecte “science-fiction” pe care le tot propune în cercetare.    

Amintim că Boloș și-a început mandatul anunțând că vrea să înființeze nu mai puțin de 3 noi institute de cercetare, ceea ce a determinat parte dintre oamenii de știință să avertizeze că e plină România de ziduri, dar ceea ce contează este investiția în cercetători.

Marcel Boloș este ministru al Fondurilor Europene de 8 luni, însă nu a anunțat atragerea niciunui proiect, nici măcar finalizarea proiectelor pe fonduri europene pentru after schooluri, promise alături de vicepremierul Raluca Turcan.

Proiectul de Hotărâre de Guvern (HG) publicat de Ministerul Fondurilor Europene prevede, concret, că “pentru perioada de programare 2021-2027, în coordonarea Ministerului Fondurilor Europene, în cadrul politicii de coeziune se elaborează următoarele programe operaționale: (…) d) Programul Operațional Educație și Ocupare (POEO)”.

“Pentru Programul Operațional Dezvoltare Durabilă, Programul Operațional Educație și Ocupare, Programul Operațional Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare, Programul Operațional Sănătate, Programul Operațional pentru Tranziție Justă, Programul Operațional Incluziune și Demnitate Socială, Programul Operațional Asistență Tehnică se mandatează Ministerul Fondurilor Europene ca titular de program și autoritate de management”, se arată în același proiect.

Proiectul de HG publicat de Ministerul Fondurilor Europene:

 

Descarcă de aici, în format .PDF, textul integral al Proiectului de HG pus în dezbatere de Ministerul Finanțelor

Proiect de HG pus in dezbatere de Ministerul Fondurilor Europene – masuri 2021-2027

De remarcat că acest proiect de HG mai prevede că miliardele de euro din Programul Operațional Regional (fondurile pentru lucrările de investiții locale) vor fi gestionate de Agențiile pentru Dezvoltare Regională (ONG-uri controlate de puternicii șefi de Consilii Județene și primari), în loc să fie gestionate de Ministerul Dezvoltării, cum s-a întâmplat până acum, după cum G4Media.ro a arătat pe larg.

  • Guvernul Orban a adoptat la începutul anului o ordonanță de urgență cu un conținut similar în ceea ce privește Programul Operațional Regional, dar care a fost retras de la publicare actul legislativ pentru că a primit aviz negativ de la Ministerul Justiției

Boloș a terminat Liceul Industrial Huedin, profil electromecanică, după care a absolvit Facultatea de Ştiinţe Economice de la Universitatea din Oradea, Facultatea de Electrotehnică și Informatică, iar în 2005 și-a luat doctoratul la Universitatea de Vest Timişoara, cu teza “Bugetul şi contabilitatea comunităţilor locale între starea actuală şi posibilităţi de modernizare”. Descarcă de aici CV-ul lui Marcel Boloș, ministrul Fondurilor Europene în Guvernul Orban

Foto: © INQUAM Photos / Octav Ganea
Citește și:

 

 

Articolul Bătălia pe banii europeni pentru școli și profesori: Ministrul Fondurilor vrea să preia de la Educație instituția care gestionează finanțarea. Boloș ar urma să decidă proiectele din educație și cercetare care vor primi bani apare prima dată în Edupedu.

Close